Home > Αθλητικά > Χρυσό μετάλλιο ο Δραμινός Αλ. Γρηγοριάδης-Χάλκινο η Μελίνα Γρηγοριάδου-Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων

Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων

Χρυσό μετάλλιο ο Δραμινός

Αλ. Γρηγοριάδης

Χάλκινο η Μελίνα Γρηγοριάδου

Το Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης στο Στάδιο Ελευθερίας στο κέντρο της πόλης για τα αγωνίσματα της σφαιροβολίας, δισκοβολίας, σφυροβολίας και στο Παγκρήτιο για το αγώνισμα του ακοντισμού.

Οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες πραγματοποίησαν πολύ καλές επιδόσεις πετυχαίνοντας όρια για τα κορυφαία γεγονότα των κατηγοριών τους.

Ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης αθλητής του ΣΚΑ Δράμας, με προπονητή τον Σωτήρη Κεχαγιά, έστειλε το ακόντιο στα 64,79 μ. και έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18. Ο Δραμινός αθλητής είχε σταθερές βολές και μία ακόμη προσπάθεια πάνω από τα 64,00 μέτρα, εξασφαλίζοντας έτσι τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, που θα πραγματοποιηθεί στην πόλη της Ιερουσαλήμ τον Ιούλιο. Ήταν μία σπουδαία επίδοση για τον Αλέξανδρο κι αν αναλογιστούμε τις δυσκολίες που έχει αντιμετωπίσει και συνεχίζει στις προπονήσεις του με την κατάσταση που επικρατεί στο Δημοτικό Στάδιο «Αλέκος Φρούσιος», τότε η επιτυχία του αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία. Ο Αντώνης Πολυμέρου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) ήταν δεύτερος με 59,96 μ. κι έδειξε κι αυτός πως μπορεί στη συνέχεια της σεζόν να κυνηγήσει βολές πάνω από τα 63,00 μ. (όριο Κ18).

Η αδελφή του, Μελίνα Γρηγοριάδου, αθλήτρια του ΣΚΑ Δράμας, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ακόντιο Γυναικών, με βολή 51,20. Ήταν μία πολύ καλή επίδοση στον πρώτο αγώνα της σεζόν για τη Δραμινή αθλήτρια, η οποία την άλλη εβδομάδα πάει στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων με την Εθνική Ομάδα, όπως είχαμε αναφέρει και σε προηγούμενο ρεπορτάζ.

Το χρυσό μετάλλιο στο ακόντιο κατέκτησε η Τζένγκο Ελίνα, που έστειλε το ακόντιο στα 61,37μ., ενώ το αργυρό κατέκτησε η Μαλλή Ιωάννα με 52,15.