Home > Αθλητικά > Χρυσό μετάλλιο η Δραμινή Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου στο Κύπελλο Ελλάδος Ρόλλερσκι

Χρυσό μετάλλιο η Δραμινή Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου στο Κύπελλο Ελλάδος Ρόλλερσκι

Χρυσό μετάλλιο η Δραμινή

Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου

στο Κύπελλο Ελλάδος Ρόλλερσκι

Με μια πετυχημένη διοργάνωση ξεκίνησε το αγωνιστικό πρόγραμμα του θερινού πρωταθλήματος Δρ. Αντοχής της περιόδου 2022­-23. Στο Βίτσι της Φλώρινας τις 3 και 4 Σεπτεμβρίου διεξήχθη το Κύπελλο Ελλάδος Ρόλλερσκι, με διεθνή συμμετοχή, για όλες τις κατηγορίες, με διοργανωτή τον ΑΟ Φλώρινας και την ΕΟΧΑ.

Στην κατηγορία αντρών ο Δημήτριος Βεληβάσης (ΜΕΤ) και Κων/νος Μέτσιος (ΜΕΤ) κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο στα αγωνίσματα 10 χλμ ΚΛ και 10 χλμ ΕΤ αντίστοιχα με ατομικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών. Στην Κλασσική τεχνική το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Βασίλης Ροσενλής (ΑΟΦ) και το χάλκινο ο Κων/νος Μέτσιος. Στην Ελεύθερη τεχνική δεύτερος τερμάτισε ο Γιώργος Αναστασιάδης (ΝΑΟ) και τρίτος ο Δημήτριος Βεληβάσης.

Στην κατηγορία γυναικών στο αγώνισμα των 5 χλμ η Παρασκευή Λαδοπούλου (ΑΟΦ) ήταν ασυναγώνιστη και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο μετάλλιο και τη δεύτερη θέση κέρδισε η Νεφέλη Τίτα (ΑΟΦ) ενώ τρίτη κατετάγη η Μαρία Δήμητρα Τσιάρκα (ΝΑΟ). Στα 5 χμ ΕΤ η Δραμινή αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας, Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Για μια ακόμα φορά η Κωνσταντίνα κατάφερε να διακριθεί παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει στην προπόνησή της, καθώς πολλές φορές στην σκοποβολή η προετοιμασία γίνεται σε αυτοσχέδια πεδία βολής.

Πραγματικά αξίζει να στηριχθεί η προσπάθεια της Δραμινής αθλήτριας, από φορείς που θέλουν την ανάδειξη του δραμινού αθλητισμού.

Στο ίδιο αγώνισμα την δεύτερη θέση κατέκτησε η Παρασκευή Λαδοπούλου. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Μαρία Μπέλη (ΦΛΩ).

Στους Παίδες στα αγωνίσματα τόσο στα  2,5 χλμ και όσο και στα 1,2 χλμ ο Γεωργάκης (ΑΟΦ) ήταν ο μεγάλος νικητής. Ενώ τον ακολούθησαν. στο πρώτο αγώνισμα. στη δεύτερη θέση ο Βασίλειος Τσουρέκας (ΜΕΤ) και στην τρίτη θέση ο Συμεών Γεώργιος Τσομπάνης (ΒΕΡ). Στο αγώνισμα των 1,2 χλμ το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Χρήστος Γιαννουλάκης (ΒΕΡ) και το χάλκινο ο Ευάγγελος Παρίσης (ΝΑΟ).

Στις κατηγορίες των Παμπαίδων και Παγκορασίδων την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κέρδισαν οι Μιλτιάδης Νάκος (ΜΕΤ) και Βασιλική Μπίσα (ΜΕΤ).