Home > Αθλητικά > Δεν το καθάρισε στο 1ο 45λεπτο και το πλήρωσε

Δεν το καθάρισε στο 1ο 45λεπτο και το πλήρωσε

«Αυτοκτόνησε» η Δόξα και έμεινε ισόπαλη με 3-3 στο παιχνίδι με τον Αιγινιακό αφήνοντας ακόμα δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της για το πρωτάθλημα της Football League. Σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι από διαμόρφωση αποτελέσματος που θύμιζε αγγλικό πρωτάθλημα, η Δόξα είχε ένα καλό 1ο ημίχρονο, όπου πέτυχε το γκολ και είχε ευκαιρίες να κλειδώσει το παιχνίδι.

Στο 2ο ημίχρονο αβίαστα και τα πολλά ατομικά λάθη των ποδοσφαιριστών, άλλαξαν την εικόνα της ομάδας σκορπίζοντας απογοήτευση στους φιλάθλους της ομάδας.

Την πρώτη καλή ευκαιρία μόλις στο 3’ την είχαν οι φιλοξενούμενοι όπου ο Πέριτς δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά και έστειλε την μπάλα, από πλεονεκτική θέση, άουτ. Η Δόξα είχε δοκάρι στο 24’ σε πλασέ του Μαρκόπουλου όταν βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αιγινιακού. Ο Γουνδουλάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 30’ για τη Δόξα. Ο Ματσούκας στο 20’ και 45’ είχε δύο καλές ευκαιρίες για τη Δόξα να πετύχει γκολ, όμως ο τερματοφύλακας του Αιγινιακού έδιωξε και τις δύο φορές σε κόρνερ.

Στο πρώτο τέταρτο Κουσκουνάς και Ριζογιάννης δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Καραγκιόζη. Στην επανάληψη, μόλις σε δύο λεπτά ο Αιγινιακός πέρασε μπροστά όταν ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε αρχικά με δυνατό σουτ στο 48’, ενώ στο 50’ ο Χότζιτς με πλασέ από το σημείο του πέναλτυ έκανε το 1-2.

Ο Νίκος Κωστένογλου πέρασε τους Κάσες και Γεωργιάδη στον αγωνιστικό χώρο με τον δεύτερο στο 65’ με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή να κάνει 2-2, ενώ ο Κουσκουνάς στο 68’ με πλασέ έβαλε ξανά τη Δόξα μπροστά στο σκορ κάνοντας την ανατροπή στην ανατροπή.

Στο 85’ ο Κάσες με δυνατό σουτ απείλησε την εστία του Αιγινιακού όμως ο Καραγκιόζης ενστικτωδώς κράτησε το 3-2 και στο επόμενο λεπτό ο Ζούρκος με «ξερό» σουτ από τα 35 μέτρα έκανε 3-3.

Δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς άφησε η Δόξα στην έδρα της, αναπάντεχα, απέναντι σε μία ομάδα που βάσει εικόνας στο 1ο ημίχρονο, κανείς δεν περίμενε ότι μπορεί να πετύχει τρία γκολ. Δεν υπάρχουν πλέον δικαιολογίες κι όλοι πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Κωστένογλου): Βούρας, Σιώπης, Βαλλιάνος, Γκότοβος, Όστοϊτς, Βιτλής, Ριζογιάννης (57’ Κάσες), Μαρκόπουλος (57’ Γεωργιάδης), Γουνδουλάκης, Ματσούκας (76’ Ντιμιτρόφσκι), Κουσκουνάς.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Καραγκιόζης, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Βλάχος, Λιόλιος, Γκατσολάρι (83’ Μπιλάλι), Ζούρκος, Παπαδόπουλος, Πέριτς (83’ Φούρτζιος), Χότζιτς (60’ Πετρούσης), Σοφιάνης.