Home > Αθλητικά > Διεθνή και Πανελλήνια Μετάλλια για την Ελληνορωμαϊκή Πάλης της Ακαδημίας Πάλης Δράμας

Διεθνή και Πανελλήνια

Μετάλλια για την Ελληνορωμαϊκή

Πάλης της Ακαδημίας Πάλης Δράμας

Δυνατό διήμερο για τους Δραμινούς παλαιστές της Ακαδημίας Πάλης Δράμας σε Τρίκαλα και Βουκουρέστι. Συγκεκριμένα, την περασμένη Παρασκευή στα Τρίκαλα στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων Έλληνορωμαϊκής με τρεις διαδοχικές νίκες ο Δημήτρης Ρωμανίδης του 4ου ΓΕΛ Δράμας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 67 κιλά.

Στα 77 κιλά ο Ρωμαίος Κιλιγκαρίδης του 1ΕΠΑΛ Δράμας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με δύο νίκες και μια ήττα ενώ ο Σπύρος Αλμανίδης από το ίδιο σχολείο με μια νίκη και δύο ήττες  κατέκτησε την 5η θέση.

Ο Ιάσωνας Μαργατίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 52 κιλά, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 15 ετών.

Τέλος με την Εθνική Παίδων ο Δραμινός αθλητής Νίκος Γιαγκουνίδης στο δυνατό διεθνές Τουρνουά στο Βουκουρέστι με 2 νίκες και 2 ήττες, κατέκτησε το χάλκινο και την 3η θέση στα 92 κιλά.