Home > Αθλητικά > Η Δόξα δεν έχασε και πανηγύρισε την παραμονή της στην κατηγορία

Η Δόξα δεν έχασε και πανηγύρισε την παραμονή της στην κατηγορία

Εθνικός Σοχού – Δόξα Δράμας 2-2

Η Δόξα δεν έχασε και πανηγύρισε

την παραμονή της στην κατηγορία

Του Γιάννη Κιοσίδη

Στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος η Δόξα ήρθε ισόπαλη 2-2 μέσα στον Εθνικό Σοχού και οι Μαυραετοί παρέμειναν, στο παρά πέντε, στην κατηγορία της Γ’ Εθνικής.

Σ’ ένα παιχνίδι «γκραν γκινιόλ», η Δόξα προηγήθηκε στο 1ο ημίχρονο, όμως στο 2ο ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ με 2-1, ενώ την ίδια ώρα, η Χρυσούπολη κέρδιζε μέσα στον Πανδραμαϊκό και η Δόξα βρισκόταν με το ένα πόδι στο Τοπικό Πρωτάθλημα. Τελικά, οι Μαυραετοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν και παράλληλα ο Πανδραμαϊκός κέρδισε το παιχνίδι, με αποτέλεσμα στο τέλος του αγώνα, η ομάδα της Δόξας να πανηγυρίζει (;) την παραμονή της στην κατηγορία.

Μπορεί να υπήρχε πίεση σε όλους όσοι βρίσκονται στην ομάδα, όμως δεν ικανοποιεί η εικόνα των πανηγυρισμών για μία Δόξα που σώθηκε την τελευταία στιγμή στη Γ’ Εθνική. Η ομάδα της Δόξας μπορεί να ήταν αήττητη στο 2ο γύρο, όμως μόνη της έφτασε να διεκδικεί την παραμονή της στην κατηγορία – καθώς είχε πολλές ευκαιρίες να το κάνει πιο μπροστά – στην τελευταία αγωνιστική. Άλλωστε, η παραμονή της ομάδας στην κατηγορία, απαιτούσε μόνο νίκη για τη Δόξα (βαθμολογικά) και τελικά κρατήθηκε στην κατηγορία χάρη στη νίκη του Πανδραμαϊκού.

Η Δόξα πρέπει να ξαναχτιστεί από μηδενική βάση μετά από μια δύσκολη χρονιά. Οι Μαυραετοί πρέπει να αξιοποιήσουν το υπάρχον ποδοσφαιρικό υλικό με στόχο τη δημιουργία της απαραίτητης βάσης για την επόμενη σεζόν. Δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο και ήδη οι άνθρωποι της ομάδας πρέπει να εξετάσουν άμεσα την επόμενη μέρα, καθώς κανείς δεν πρέπει να ξεχνά πως βρίσκονται σε μία ομάδα με πολύ βαρύ βιογραφικό.

Αγωνιστικά η Δόξα μέσα στο Σοχό, προηγήθηκε στο 35’ με σουτ του Σάββα Κυριακίδη που έκανε το 0-1 και ήταν το σκορ του 1ου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ταγματζίδης στο 50’ με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 για την ομάδα του Σοχού. Στο 70’ η Δόξα ισοφάρισε σε 2-2 με τον Κατσαμάγκα, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της Δόξας, κ. Φιλίππου τόνισε: «Ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και πετύχαμε το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, υπήρχαν αλλαγές στο σκορ, στα συναισθήματα, όμως στο τέλος όλα πήγαν καλά για εμάς, αλλά και για τους γηπεδούχους. Πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας, καθώς παλέψανε για την παραμονή της ομάδας μέχρι και την τελευταία αγωνιστική και μέσα από τέτοια πρωταθλήματα χτίζονται χαρακτήρες. Η ομάδα πήρε χρόνο και ηρεμία για την παραμονή της και θα επιστρέψει πιο δυνατή».