Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Απόλλωνας Πόντου 3-1 ΄’Κατάθεση ψυχής΄΄ από την Δόξα

Δόξα Δράμας – Απόλλωνας Πόντου 3-1 ΄’Κατάθεση ψυχής΄΄ από την Δόξα

Δόξα Δράμας  – Απόλλωνας Πόντου 3-1

΄’Κατάθεση ψυχής΄΄ από την Δόξα

Του Γιάννη Κιοσιδη

Η Δόξα κέρδισε με 3-1 τον Απόλλωνα Πόντου και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τους τρεις βαθμούς. Μπροστά σε 2.000 και πλέον φιλάθλους και τον Κώστα Βασιλακάκη στον πάγκο της ομάδας, η Δόξα πέτυχε νίκη ψυχολογίας για την συνέχεια του πρωταθλήματος και τη διεκδίκηση της πρώτης 4άδας. Ο Κώστας Βασιλακάκης ξεκίνησε τους Μένκα, κάτω από τα δοκάρια, Πεταυράκη και Σιώπη στα άκρα και Γκόντοβο, Ντιμιτρόφσκι στο κέντρο της άμυνας. Ο Γεωργιάδης με τον Ματσούκα έπαιζαν στις γραμμές εναλλάσσοντας πλευρές και ο Ριζογιάννης με τον Γουνδουλάκη στο χώρο του κέντρου. Ο Μπαϊκαρά έπαιζε λίγο πιο μπροστά με τον Κουσκουνά στην κορυφή της επίθεσης. Ο Απόλλων Πόντου μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πατούσε καλύτερα στο γήπεδο με τη Δόξα να ισορροπεί το παιχνίδι μετά το 30’ παρά το γκολ που πέτυχε.

Στην επανάληψη οι «Μαυραετοί» ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και όπως είπε και ο Κώστας Βασιλακάκης οι ποδοσφαιριστές κατέθεσαν ψυχή παίρνοντας μια μεγάλη νίκη, κάτι που ήθελε ο κόσμος, ο πρόεδρος και οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές.

Μόλις στο 2λάθος που έγινε από το κεντρικό δίδυμο της άμυνας της Δόξας, ο Συμελίδης έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 6’ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για τη Δόξα με τον Μπαϊκαρά, όμως το σουτ δεν το έπιασε όπως ήθελε από την μικρή περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 10’ κόρνερ της Δόξας με τον Γεωργιάδη, ο Γκόντοβος πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά στο 1ο δοκάρι έκανε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα φάουλ του Μπρίτο για τον Απόλλωνα Πόντου η μπάλα περνάει μόλις άουτ. Στο 15’ σουτ του Κυβελίδη, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος, μέσα από την μεγάλη περιοχή η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μένκα.

Στο 18’ η κεφαλιά από τον Μπαϊκαρά πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 28’ σουτ του Χασομέρη έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό «παραθυράκι» του Μένκα που δεν μπορούσε να αντιδράσει, κάνοντας 1-1.

Στο 35’ ο Κυβελίδης βρέθηκε απέναντι από τον Μένκα, αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας έδιωξε σε κόρνερ. Στο 41’ ένα-δύο του Κουσκουνά με τον Μπαϊκαρά, ο τελευταίος αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι, όμως το σουτ ήταν κακό και πέρασε άουτ. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γουνδουλάκης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Λόπεθ απέκρουσε κρατώντας το 1-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με τη Δόξα να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργεί την πρώτη καλή ευκαιρία με σουτ του Κουσκουνά στο 52’. Στο 73’ απευθείας φάουλ του Πεταυράκη, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόπεθ. Στο 79’ ο Σιώπης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Μαρκόπουλος έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Λόπεθ έδιωξε με τον Γουνδουλάκη να παίρνει το «ριμπάουντ» και με δυνατό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή να κάνει το 2-1. Ο Απόλλωνας βγήκε μπροστά πιέζοντας για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και στο 87’ ο Κουσκουνάς στην αντεπίθεση βγήκε απέναντι από τον Λόπεθ, όμως ο κεντρικός αμυντικός του Απόλλωνα, Σαμαράς, τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ πριν προλάβει να σουτάρει ο επιθετικός της Δόξας.

Στο τελευταίο λεπτό ο Στέφανοβιτς έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και πεσμένος έβγαλε μπαλιά στον Κουσκουνά και αυτή τη φορά επιθετικός των Μαυραετών ευστόχησε κάνοντας το 3-1.

Οι συνθέσεις:

Π.Α.Ε. ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Ορέστης Μένκα, Σταύρος Πεταυράκης, Παντελής Ριζογιάννης, Λευτέρης Ματσούκας (60’ Βιτλής), Νίκος Κουσκουνάς, Φανούρης Γουνδουλάκης (83’ Στεφάνοβιτς), Δημήτρης Σιώπης, Βλάντιμιρ Ντιμιτρόφσκι, Βαγγέλης Γκότοβος, Ντενίζ Μπαϊκαρά, Γιώργος Γεωργιάδης (68’ Μαρκόπουλος).

Προπονητής: Κώστας Βασιλακάκης

Π.Α.Ε. ΑΠΠΟΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ:  Τζόναθαν Λόπεθ , Δημήτρης Αμαραντίδης, Νίκος Γεωργιάδης, Εντουάρντο Μπρίτο, Παναγιώτης Συμελίδης, Στέφανος Καπίας (Καλαϊτζίδης), Λεωνίδας Κυβελίδης (66’ Ηλιάδης), Αλέξανδρος Καλογέρης, Αλέξανδρος Βεργώνης, Δημήτρης Χασομέρης, Δημήτρης Σαμαράς

Προπονητής: Δημήτρης Καλαϊτζίδης.