Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Ηρόδοτος 2-3 Πλήρωσαν τα λάθη τους οι Μαυραετοί

Δόξα Δράμας – Ηρόδοτος 2-3 Πλήρωσαν τα λάθη τους οι Μαυραετοί

Δόξα Δράμας – Ηρόδοτος 2-3

Πλήρωσαν τα λάθη τους οι Μαυραετοί

Του Γιάννη Κιοσίδη

Η Δόξα υποδέχθηκε τον Ηρόδοτο για την 4η αγωνιστική και μέσα σε 45 λεπτά «κατάφερε» να δεχθεί τρία γκολ σ’ ένα παιχνίδι  με απίστευτη εξέλιξη, όπου οι φίλαθλοι της ομάδας βρέθηκαν από τον «παράδεισο στην κόλαση». Η Δόξα πλήρωσε την κάκιστη συνολική αμυντική λειτουργία και ατομικά λάθη παικτών, αν και μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 10’ με προβολή του Κουσκουνά μετά από παράλληλη σέντρα του Μπαϊκαρά.

Στο 23’ ήρθε η απάντηση για τους φιλοξενούμενους με το απευθείας φάουλ του Φραγκουλάκη, κάνοντας το 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σμυρλής έβγαλε παράλληλη μπαλιά και ο Αυγενάκης, ανάμεσα σε 4 αμυντικούς με κοντινό πλασέ, έκανε το 1-2.

Στο 34’ ο Κρητικός με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα ισοφαρίζοντας για τη Δόξα. Στο 38’ ο Κρητικός έκανε το 3-2, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιτ, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Δόξας.

Στο 45’ ο Κρητικός έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Κρουθ, όμως ο επιθετικός της Δόξας από κοντινή απόσταση προτίμησε το δυνατό σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ χάνοντας ανεπανάληπτη ευκαιρία.

Στο επόμενο λεπτό ο Γιαλούσης έβγαλε τη σέντρα, ο Πίτκας έκανε κακή έξοδο, η μπάλα έφτασε στο Φραγκουλάκη και με απευθείας πλασέ η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι του Μακρή και κάτω από το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 2-3.

Η Δόξα στην επανάληψη προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ήταν δεδομένο ότι αυξήθηκε η πίεση. Οι ποδοσφαιριστές  της Δόξας έχασαν την ηρεμία και τον ενθουσιασμό τους και φάνηκε πως το 3ο γκολ του Ηρόδοτου τους επηρέασε αρνητικά.

Στο 64’ ο Πέρεθ έπιασε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας του Ηρόδοτου, Κασμερίδης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Στο 74’ ο Σούμα προσπάθησε να αιφνιδιάσει με μακρινό σουτ, αλλά  η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 84’ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη Δόξα με σουτ του Κουσκουνά, όμως ο Κασμερίδης έδιωξε εντυπωσιακά και ο Ηρόδοτος κράτησε μέχρι το τέλος τη νίκη που θεωρείται ιστορική για την ομάδα της Κρήτης που αγωνίζεται στη Β’ Εθνική μετά από 36 χρόνια.

Η Δόξα ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο όμως δεν τελείωσε το παιχνίδι όταν μπορούσε, ενώ πλήρωσε τα αμυντικά λάθη με τον Ηρόδοτο να κάνει τρεις ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο και να πετυχαίνει τρία γκολ.

Η ζημιά έγινε πλέον και είναι δεδομένο ότι αυξάνεται η πίεση, όμως είναι η πρώτη ήττα για τους Μαυραετούς στο πρωτάθλημα. Τίποτα δεν έχει τελειώσει όπως επιβεβαίωσε και ο προπονητής του Ηρόδοτου, Λυρώνης «Το πρωτάθλημα δεν τελειώνει από την 4η αγωνιστική. Η Δόξα είναι μεγάλη ομάδα και είμαι σίγουρος ότι θα πρωταγωνιστήσει».

Το ζητούμενο είναι η Δόξα να σηκώσει κεφάλι, να δείξει ότι έχει ψυχή και πάθος και να συνεχίσει την προσπάθειά της για να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα, καθώς απομένουν λίγα εικοσιτετράωρα  για το επόμενο παιχνίδι με την Κέρκυρα.

Κάτι που σημαίνει πως πρέπει μέσα σε διάστημα τριών ημερών να βρει μεγάλα αποθέματα δυνάμεων, σωματικών και αγωνιστικών.

Οι συνθέσεις

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Πίτκας, Πεταυράκης, Μακρής, Ρουγκάλας (60′ Πέρεθ), Πατράλης (77′ Νατσιόπουλος), Καψάλης, Ριζογιάννης, Κρητικός (70′ Σουμά), Μπαϊκαρά, Κρουθ, Κουσκουνάς.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης (57′ Κανδηλάκης), Φραγκουλάκης, Μασάδο (87′ Φουκαράκης), Κασαπάκης, Αυγενικού (67′ Αμαραντίδης), Αργκιλέσι, Σμυρλής.