Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Κέρκυρα 0-1 Έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη!

Δόξα Δράμας – Κέρκυρα 0-1 Έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη!

Δόξα Δράμας – Κέρκυρα 0-1

Έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη!

Του Γιάννη Κιοσίδη

Το γκολ του Δραμινού, Αλέξανδρου Κόντου (δεν το πανηγύρισε) στο 87’ έδωσε τη νίκη στην Κέρκυρα με τους Δραμινούς να φωνάζουν (σωστά) ότι το γκολ έπρεπε να ακυρωθεί ως οφ σάιτ. Η Δόξα συνεχίζει για 6η συνεχόμενη αγωνιστική να παραμένει μακριά από τη νίκη, καθώς τελευταία φορά που κέρδισε ήταν στις 27 Ιανουαρίου με 1-0 τον Κισσαμικό.

Ο Δημήτρης Σπανός ξεκίνησε την ομάδα με τους Μένκα, κάτω από τα δοκάρια, δεξιά – αριστερά τους Σιώπη, Πεταυράκη και κεντρικό δίδυμο τους Καψάλη και Ανδρέου. Ο Πατράλης με τον Μακρή ήταν στο χώρο του κέντρου, ο Αυγενικού αγωνίστηκε ως δεκάρι και οι Μπαϊκαρά και Κρουθ έπαιζαν δεξιά και αριστερά της επίθεσης. Ο Δούμτσιος ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Η Δόξα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να πιέσει ψηλά και στην πρώτη μπαλιά. Όσο περνούσε ο χρόνος, η Κέρκυρα ισορροπούσε το παιχνίδι με κύριο χαρακτηριστικό τις δυνατές μονομαχίες στο κέντρο στο 1ο ημίχρονο.

Η Δόξα προσπάθησε να απειλήσει με σουτ του Κρουθ στο 22’ και του Μακρή στο 32’, ενώ η καλύτερη ευκαιρία για την Κέρκυρα ήρθε στο σουτ του Σιατραβάνη στο 40’, όμως ο Μένκα απέκρουσε δύσκολα και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ενέργεια, πατούσαν καλύτερο στο γήπεδο και κέρδισαν πολλές μονομαχίες στον αγωνιστικό χώρο. Στο 70’ ο Πασάς βγήκε απέναντι από τον Μένκα, όμως ο τερματοφύλακας της Δόξα έδιωξε με τα πόδια κρατώντας το 0 για την εστία του.

Η Δόξα φαινόταν να είχε προβλήματα στην ανάπτυξη με τις επιθέσεις να γίνονται χωρίς καθαρό μυαλό και τη μοναδική φορά που απείλησε μέχρι το 85’ ήταν με φάουλ του Αυγενικού που η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο 87’ ο Λινάρδος έσκαψε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας της Δόξας, ο Κόντος βγήκε από πίσω και με πλασέ έκανε το 0-1. Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους Δραμινούς ότι ο επιθετικός της Κέρκυρας ήταν τουλάχιστον ένα μέτρο σε θέση οφ σάιτ.

Η Δόξα στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να πάρει κάτι με τον Πεταυράκη στο 92’ και στο 94’ να πιάνει τα σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα.

ΔΟΞΑ (Δημήτρης Σπανός): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Καψάλης, Ανδρέου, Πατράλης, Μακρής, Αυγενικού (84′ Λεμονής), Κρουθ, Μπαϊκαρά (79′ Ρεβυθόπουλος), Δούμτσιος (63′ Πέρεθ)

ΚΕΡΚΥΡΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κρητικός, Τουράμ (81′ Γεωργακόπουλος), Σιατραβάνης, Κούρος, Σπίνουλας (53′ Μπρούνο Ντα Μότα), Πασάς, Ιωάννου, Λινάρδος, Θεοδωράκης, Νίκιτς (66′ Κόντος)