Home > Αθλητικά > ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ 2 – 1 Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ 2 – 1 Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ  2 – 1

Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις

Η Δόξα με γκολ του Πινδώνη στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού κέρδισε την Καβάλα και παρέμεινε κοντά στην κορυφή ένα βαθμό πίσω από την Καλαμαριά. Η πολύ νευρική Δόξα εμφανίστηκε επηρεασμένη από το αρνητικό αποτέλεσμα κόντρα στον Καμπανιακό, προηγήθηκε νωρίς όμως ήρθε η ισοφάριση από την Καβάλα και άγχωσε ακόμα περισσότερο τους παίκτες της Δόξας. Με πολλά νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα παρέταξε ο Παναγιώτης Τζαναβάρας την ομάδα απέναντι στην Καβάλα. Παβίσεβιτς, Παπαζαχαρίας, Ιότι, Μπουσινάκης, Μκρτσιάν ξεκίνησαν στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με την ενδεκάδα της προηγούμενης Κυριακής. Οι Μαυραετοί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 15’ με σουτ του Μπουσινάκη. Πέντε λεπτά αργότερα την κεφαλιά του Πινδώνη μέσα από τη μικρή περιοχή έδιωξε εντυπωσιακά ο Συριτούδης. Η Δόξα χωρίς ιδιαίτερο λόγο έριξε στροφές έχοντας ένα κάκιστο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο. Κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσε η ώρα ανέβαιναν προς την εστία του Σικαλιά και απείλησαν στο 40’ όταν του σουτ του Κυριακίδη σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σικαλιά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λίτσκας από κοντά με προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο επιθετικός της Καβάλας πανηγύρισε το γκολ μπροστά στη θύρα 4 κάτι που έφερε εκνευρισμό στους οπαδούς που βρίσκονταν στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναγιώτης Τζαναβάρας πέρασε τον Ιγκορ δίπλα στον Παβίσεβιτς ενισχύοντας την επίθεσή του, όμως η Δόξα δυσκολευόταν να κρατήσει τη μπάλα. Η ομάδα δεν παρουσίασε τους αυτοματισμούς για να έχει τη σωστή ανάπτυξη, ενώ είχαν μεγάλες αποστάσεις οι τρεις γραμμές. Προσπάθησε να βρει ρυθμό από τις άκρες όμως τα πλάγια χαφ βρισκόταν σε πολύ κακή μέρα. Η Καβάλα κλείστηκε πίσω από τη μεσαία γραμμή, πίεσε στο χώρο του κέντρου και ευτυχώς η Δόξα δεν το πλήρωσε. Στο 60’ ο Κυζιρίδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Σικαλιά, όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας κράτησε το 1-1. Στο 62’ η Δόξα προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά του Ιγκορ όμως η μπάλα πέρασε άουτ ίσως στην πιο αξιόλογη φάση του 90λεπτου. Είκοσι λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο παίκτης της Καβάλας, Κυριακίδης, με απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω εξύβρισης του διαιτητή. Η λύτρωση για τη Δόξα ήρθε στο 92’ με κεφαλιά του Πινδώνη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους 1.500 και πλέον φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Ο Παναγιώτης Τζαναβάρας τόνισε πως: «Είχαμε μια δύσκολη εβδομάδα και αυτό φάνηκε στο γήπεδο. Δεν είχαμε ηρεμία στο παιχνίδι μας και είχαμε κακή ανάπτυξη. Ήμασταν πιεσμένοι όλοι για τη νίκη. Αυτό που χάσαμε στις καθυστερήσεις στον Καμπανιακό, μας δόθηκε απέναντι στην Καβάλα. Είναι μια νίκη ψυχολογίας απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήταν δίπλα μας και πιστεύω πως από εδώ και πέρα τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα για εμάς. Είναι δύσκολο κάθε Κυριακή να ζητάς τη νίκη και ήθελα να φρεσκάρω λίγο την ομάδα».

Ο προπονητής της Καβάλας κ. Διγκόζης τόνισε: «Δεχτήκαμε γκολ στις καθυστερήσεις και πληρώσαμε την απειρία των νεαρών των παικτών μας. Είμαι ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές για την προσπάθεια και ζητώ συγνώμη για την αντίδραση του Λίτσκα στο γκολ. Εύχομαι στη Δόξα να πετύχει τους στόχους της».

Συνθέσεις:

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Π. Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Παγώνης (30’Ρεβυθόπουλος), Βιτλής, Μκρτσιάν, Παπαζαχαρίας, Λαδάκης, Δουκάκης, Πινδώνης, Μπουσινάκης (65’ Καρλόπουλος), Ιότι (46’ Ιγκόρ), Παβίσεβιτς.

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (ΑΓΓ. Διγκόζης): Συριτούδης, Κυριακίδης, Καλλιβωκάς, Τέλλος, Μπαντάνης, Σταματόπουλος, Κεφαλάς (72’ Τουμανίδης), Κυζιρίδης (81’ Παναγιωτόπουλος), Πτηνόπουλος (66’ Ζαρωτιάδης), Μελισσόπουλος, Λίτσκας.

Τα αποτελέσματα

Α.Ο. Καρδίας  –           ΦΑΣ Νάουσα                                        3-0

Δόξα Δράμας   –           Α.Ο. Καβάλα                                        2-1

Νέστος Χρυσούπολης            –           Α.Ε.Π. Βατόλακκου         3-0 α.α.

Απόλλων Παραλιμνίου           –           Μακεδονικός Φούφα         2-3

Καμπανιακός   –           Αλμωπός Αριδαίας                               2-1

Εορδαϊκός       –           Ορφέας Ξάνθης                                       0-0

Απόλλων Καλαμαριάς            –           ΑΠΕ Λαγκαδά            4-1

Ρεπό: Δόξα Προσκυνητών