Home > Αθλητικά > Δράμα ΄86 – ΑΕΣΧ Πυλαίας 30-26 Νίκη ψυχολογίας στα τελευταία λεπτά

Δράμα ΄86 – ΑΕΣΧ Πυλαίας 30-26 Νίκη ψυχολογίας στα τελευταία λεπτά

Δράμα ΄86 – ΑΕΣΧ Πυλαίας 30-26

Νίκη ψυχολογίας στα τελευταία λεπτά

Στην πολυπόθητη νίκη επί της Πυλαίας έφτασε ο Δράμα ΄86 με σκορ 30 – 26 (13-12) στην 4η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του χάντμπολ. Μια νίκη που εκτός από τους πολύτιμους δύο βαθμούς δίνει ψυχολογία  και αυτοπεποίθηση στους παίκτες για να συνεχίσουν να δουλεύουν σκληρά στην διακοπή του πρωταθλήματος που ακολουθεί λόγω αγώνων της Εθνικής Ανδρών.

Οι Δραμινοί μπήκαν στο παιχνίδι πολύ δυνατά, είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν στο 8-3 στο πρώτο δεκάλεπτο.  Εκεί ήρθε η άδικη διπλή δίλεπτη αποβολή στον Draskic που ξαναέβαλε την Πυλαία στο παιχνίδι , ενώ αλλεπάλληλα σε βάρος της δραμινής ομάδας σφυρίγματα εκνεύρισαν θεατές και δυστυχώς αθλητές και παράγοντες. Το παιχνίδι έδειχνε πλέον ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες όπως και έγινε. 13-12 τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη το σκορ πήγαινε στο γκολ μέχρι και στο 51΄ όπου εκείνη τη στιγμή ο Ντράκσιτς ισοφάρισε σε 25-25. Στα επόμενα τρία λεπτά ο Τουνγκελίδης και ο Χαϊτίδης έκαναν το 27-25 δίνοντας μια διαφορά δύο γκολ στην ομάδα της Δράμας. Ο Γουργούμης κράτησε την εστία του τα τελευταία 5΄χωρίς να δεχθεί γκολ και ο Ντράκσιτς 2΄ πριν το τέλος του αγώνα έκανε το 29-25, όπου κλείδωσε το παιχνίδι για την δραμινή ομάδα.

Το τελικό σκορ ήταν 30-26, δίνοντας πολύτιμούς βαθμούς στην ομάδα της Δράμας και μετά το τέλος του αγώνα οι 800 και πλέον φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο χειροκρότησαν  την προσπάθεια των παικτών και των δύο ομάδων. Ο προπονητής του BIANCO MONTE Δράμα Σάκης Βαλαβάνης μετά το παιχνίδι δήλωσε: «Στο πρώτο ημίχρονο σταθήκαμε καλά αν και μας επηρέασε η διπλή αποβολή του Ντράσκιτς που είναι κάτι που πρέπει να δούμε καθώς η ομάδα έμεινε χωρίς έναν από τους βασικούς ηγέτες της. Εμείς βρήκαμε γκολ στο ανοιχτό γήπεδο. Το παιχνίδι μπορούσε να καταλήξει με οποιοδήποτε αποτέλεσμα. Στο κομμάτι της διαιτησίας θεωρώ ότι έγιναν λάθη και για τις δύο ομάδες. Εμείς πρέπει να ξέρουμε ότι αρκετά παιχνίδια θα κρατήσουν μέχρι τα τελευταία λεπτά και πρέπει να δουλέψουμε πολύ. Ο κόσμος είναι παράσημο για εμάς, τα παιδιά τον έχουν κερδίσει με τον τρόπο που παίζουν και πάντα μας βοηθάει. Είναι ένα σημαντικό κίνητρο για να δίνουν οι παίκτες τον καλύτερο εαυτό τους. Ζητούμε την βοήθεια όλων των Δραμινών».

Ακολουθεί διακοπή δύο εβδομάδων και επόμενο παιχνίδι των Δραμινών είναι στις 2/11 με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη.

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 6-3, 8-6, 9-7, 11-9, 13-12 (ημχ.) 16-15, 19-17, 20-20, 24-24, 27-25, 30-26

Πέναλτυ 9/8 για την Πυλαία 2/2 για την Δράμα.
Οι συνθέσεις:

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Γουργούμης 2, Χαϊτίδης 5,  Παπάζογλου, Σίνα, Καφαντάρης, Κουρτίδης, Τουνγκελίδης 5, Παγωνίδης, Ντράσκιτς 7, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Κοτζαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκούλης.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ορφανουδάκης, Καραπαναγιωτίδης, Κουκμίσης Ν. 9, Κουκμίσης Κ., Ανθομελίδης 1, Ζαφείρης 1, Τριανταφυλλίδης 1, Μέτσης 1, Ανανιάδης 1, Αντωνιάδης 1, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου 4, Ψωμανθιανός, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 6.
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/2-8/9