Home > Αθλητικά > Δράμα 86 – ΑΕΚ 29-35 Ήττα από την κυπελλούχο Ευρώπης ΑΕΚ

Δράμα 86 – ΑΕΚ 29-35 Ήττα από την κυπελλούχο Ευρώπης ΑΕΚ

Δράμα 86 – ΑΕΚ 29-35

Ήττα από την κυπελλούχο

Ευρώπης ΑΕΚ

Την ήττα με 29-35 γνώρισε η Δράμα ’86 από την ΑΕΚ στη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier. Ήταν η δεύτερη ήττα στα πλέι οφ για την ομάδα της Δράμας που έχει εξασφαλίσει την έξοδό της στην Ευρώπη για πρώτη φορά στην ιστορία της, ενώ η ΑΕΚ κλείδωσε την παρουσία της στον τελικό της διοργάνωσης.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι άνθρωποι της δραμινής ομάδας τίμησαν την ΑΕΚ για την κατάκτηση του EHF European Cup, παραδίδοντας στον αρχηγό, Παναγιώτη Νικολαΐδη, μία πλακέτα.

Η ομάδα της Δράμας άντεξε αγωνιστικά για 15 λεπτά, όμως ακολούθως οι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα κατάφεραν και πήγαν στο ημίχρονο με πέντε γκολ διαφορά (12-17). Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα της Δράμας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ηττήθηκε από την καλύτερη ΑΕΚ με 29-35.

Ο προπονητής της Δράμας Σάκης Βαλαβάνης χαρακτήρισε την ΑΕΚ ως την καλύτερη ομάδα των τελευταίων ετών ενώ έδωσε συγχαρητήρια στην προσπάθεια της ομάδας του:«Η ΑΕΚ είναι πολύ ποιοτική ομάδα, κατά την άποψή μου η καλύτερη των τελευταίων ετών. Ξέραμε ότι θα βρίσκαμε ένα 10λεπτο, ώστε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι, σε περίπτωση που η διαφορά είχε «ανοίξει» και πράγματι το είχαμε. Ωστόσο, η ΑΕΚ έγειρε ξανά την πλάστιγγα υπέρ της.  Σε κάθε παιχνίδι παίζουμε για την νίκη, όποιος και αν είναι ο αντίπαλος».

Tα πεντάλεπτα: 2-2, 3-6, 6-7, 8-9, 11-14, 12-17 (ημ.), 15-21, 16-25, 21-27, 25-28, 27-31, 29-35.

BIANCOMONTE ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Μπέτζιος 3, Παπάζογλου Λ., Τόσκας, Καβάζης, Καφαντάρης 4, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1, Πολύδωρος 3, Παπάζογλου Θ. 2, Τουνγκελίδης 3, Δέσπος, Φραγκούλης, Παπαδόπουλος 7, Κουρτίδης, Σίνα 4.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Bauer, Janca 1, Αραμπατζής 2, Τζηράς 2, Δομπρής 7, Νικολαΐδης 1, Kosanovic, Μυλωνάς 6, Κοτσιώνης, Lemos, Παπαδιονυσίου 5, Nuic 4, Αραπακόπουλος 2, Buneta 2, Καλόμοιρος 2, Κεδέρης.