Home > Αθλητικά > Δράμα 86 – ΑΣΕ Δούκα 29-29 -Η Δράμα  δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της

Δράμα 86 – ΑΣΕ Δούκα 29-29 -Η Δράμα  δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της

Δράμα 86 – ΑΣΕ Δούκα 29-29

Η Δράμα  δεν κατάφερε

να εκμεταλλευτεί την έδρα της

Σε μια αναμέτρηση που «έσπασαν καρδιές» η Bianco Monte Δράμα και ο ΑΣΕ Δούκα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 29-29, για την 3η αγωνιστική της Handball Premier.

Το παιχνίδι άλλαξε πολλές φορές χέρια με τις δυο ομάδες να μάχονται μέχρι τελικής πτώσεως για το ροζ φύλλο αγώνα και στο φινάλε να μοιράζονται τους βαθμούς

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου και Τόσκας που πέτυχαν από 8 και 7 τέρματα αντίστοιχα ενώ από τον ΑΣΕΔ, Γιαντσα (6 τέρματα), Παναγιώτου (6 τέρματα) και Τζηράς (5 τέρματα) κράτησαν όρθιους τους «μπλε» μέσα στη Δράμα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Δούκας προηγήθηκε  (3-6) στο 6ο λεπτό στη συνέχεια όμως η Δράμα κυριάρχησε και προηγήθηκε  10-6 με σερί 7-0 στο 15′ και 13-8 στο 26′,  εκμεταλλευόμενη το επιθετικό μπλακ άουτ των φιλοξενούμενων και (πέτυχαν 20 λεπτά μόλις 2 γκολ).

Οι παίκτες του Γιώργου Χαλκίδη στο φινάλε του ημιχρόνου βρήκαν λύσεις με το Πάνου και έτσι η Δράμα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 13-10.

Το επιθετικό ξέσπασμα του Δούκα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης τον έβαλε οδηγό στο σκορ (14-15) στο 34’ με επιμέρους σκορ 7-1 και το παιχνίδι πήρε «φωτιά».

Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γερουλάνο στο 47’ με 21-24 όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τους Τόσκα και Παπαγεωργίου 27-25 στο 56.30. Στο χρόνο που είχε απομείνει ο Δούκας ισοφάρισε με τους Γιάντσα και Τζηρα (29-29 στο 58.40), η Δράμα δεν αντέδρασε στο τελευταίο λεπτό και έτσι οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 10-6, 12-7, 12-8, 13-10 (ημχ.), 16-15, 17-19, 19-22, 23-24, 27-25, 29-29.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Παπάζογλου 1, Μπάρμπας, Μωραΐτης 2, Χάιτιδης, Πολυδωρος, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρινογλου, Τορνικίδης, Τόσκας 7, Τουνγκελίδης 4, Καβαζης, Παπαγεωργίου 8, Ζιβούλοβιτς 2, Παπαδόπουλος 5, Κρανιώτης, Σινά.

ΔΟΥΚΑΣ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 2, Παναγιώτου 6, Γερουλάνος 2, Αναστασίου 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης, Γκασεβιτς 1, Κολλύρης, Πάνου 4, Δικαιούλιας, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 2/3-2/3.