Home > Αθλητικά > Η Δραμινή Μελίνα  Γρηγοριάδου κατέλαβε την 7η θέσηστο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων Κ23

Η Δραμινή Μελίνα  Γρηγοριάδου

κατέλαβε την 7η θέση

στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων Κ23

Η Μελίνα  Γρηγοριάδου εκπροσώπησε τη χώρα μας στον ακοντισμό Γυναικών Κ23. Η αθλήτρια από τη Δράμα έστειλε το ακόντιο στα 50,12 μ. και κατέλαβε την 7η θέση. Η αθλήτρια ξεκίνησε τη σεζόν την περασμένη εβδομάδα με βολή στα 51,20 μέτρα.

Η Ελίνα Τζένγκο αγωνίστηκε στο γκρουπ των δυνατών αθλητριών στον ακοντισμό Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων και κατέλαβε την τέταρτη θέση με προσπάθεια στα 54,28 μ. από την έκτη και τελευταία βολή της.

Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ παρότι είχε την κορυφαία επίδοση ανάμεσα στις μετέχουσες, επηρεάστηκε από τις κακές καιρικές συνθήκες και δεν κατάφερε να πετύχει βολές ανάλογες με αυτές της περασμένης εβδομάδας στην Κρήτη όπου έστειλε το ακόντιο στα 61,37 μέτρα. Η Τζένγκο ξεκίνησε με 51,90 μ. και πέτυχε διαδοχικά 51,58 μ., 52,20 μ., άκυρη, 53,22 μ. και το 54,28 μ. που την ανέβασε στην τέταρτη θέση. Η αθλήτρια αποτελεί μία από τις ανερχόμενες δυνάμεις του αγωνίσματος και θα επιδιώξει τη συμμετοχή και διάκριση τόσο στο Παγκόσμιο του Όρεγκον όσο και στο Ευρωπαϊκό του Μονάχου. Νικήτρια στο σημερινό αγώνα ήταν η Λίνα Μούζ (Λετονία) με 58,12 μ. και ακολούθησαν η Βικτόρια Χάντσον (Αυστρία) με 57,64 μ. και η Μαρίγια Βουσένοωιτς (Σερβία) με 57,26 μέτρα.

Σε έναν αγώνα που κράτησε περίπου δύο ώρες, ο Ορέστης Ντουσάκης κατάφερε να διατηρήσει τη συγκέντρωση του και στην τελευταία του βολή να στείλει τη σφύρα στα 68,26 μ., επίδοση που του χάρισε την έκτη θέση. Η σφυροβολία Ανδρών Κ23 έγινε με τη συμμετοχή συνολικά 16 αθλητών γεγονός που δημιούργησε καθυστέρηση ανάμεσα στις προσπάθειες. Παρόλα αυτά ο αθλητής του Γιάννη Μπαρλή κατάφερε να ολοκληρώσει με επίδοση κοντά στο φετινό του ρεκόρ. Ο αθλητής είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 66,99 μ., 65,25 μ., 64,98 μ. και το 68,26 μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ουκρανός Μιχάιλο Κόχαν με 74,59 μέτρα.

Η Μαρία Μαγκούλια αγωνίστηκε στο β΄γκρουπ της σφαιροβολίας και κατέλαβε την τρίτη θέση με 15,22 μέτρα. Η αθλήτρια έκανε τον πρώτο της αγώνα στη θερινή σεζόν, μετά την καλή πορεία στον κλειστό όπου σημείωσε 15,83 μέτρα. Η Μαγκούλια στις υπόλοιπες βολές τις σημείωσε 14,02 μ., 14,06 μ., 14,85 μ., 14,93 μ. και 14,67 μέτρα.

Η Αναστασία Ντραγκομίροβα ήταν το πρώτο μέλος της ελληνικής ομάδας που αγωνίστηκε στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων, το οποίο ξεκίνησε σήμερα στη Λεϊρία της Πορτογαλίας.

Η νεαρή αθλήτρια παρότι ανήκει στην κατηγορία Κ20 αγωνίστηκε στη σφαιροβολία Γυναικών Κ23 και κατέλαβε την όγδοη θέση στο πρώτο τελικό γκρουπ με 14,32 μέτρα στην τελευταία βολή της. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριοώβ είχε ακόμη προσπάθειες στα 14,08 μ., 13,34 μ., 14,02 μ., 13,61 μ. και 13,46 μέτρα.

Ο Ιάσονας Θανόπουλος ήταν έκτος στο β΄γκρουπ της Δισκοβολίας με βολή στα 52,50 μ. επίδοση πολύ κοντά στο φετινό του 52,56 μέτρα. Ο αθλητής είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 49,15 μ., 52,00 μ. και 50,32 μέτρα.

Η Ιωάννα Μάλλη στο ντεμπούτο της στη διοργάνωση κατέλαβε την 5η θέση στο β΄ γκρουπ του ακοντισμού με βολή στα 50,62 μέτρα.