Home > Αθλητικά > Δυο χρυσά και ένα αργυρό για τους Δραμινούς αθλητές στο Σχολικό Πρωτάθλημα

Δυο χρυσά και ένα αργυρό για τους Δραμινούς αθλητές στο Σχολικό Πρωτάθλημα

Δυο χρυσά και ένα αργυρό

για τους Δραμινούς

αθλητές στο Σχολικό Πρωτάθλημα

Το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε στο Βόλο με τη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών απ’ όλη τη χώρα και μεταξύ αυτών, και τεσσάρων αθλητών από το Νομό Δράμας.

Οι αθλητές που προκρίθηκαν από τους επτά ομίλους στη  β΄ φάση του πρωταθλήματος έδειξαν πως είναι σε καλή κατάσταση και διεκδίκησαν ακόμη καλύτερες, για τα δεδομένα της εποχής, επιδόσεις, αφού πλέον ο συναγωνισμός είναι ακόμη πιο αυξημένος.

Στη διάρκεια των αγώνων οι μετέχοντες και οι μετέχουσες είχαν την ευκαιρία να κυνηγήσουν τα όρια για τα κορυφαία γεγονότα της σεζόν, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18.

Όπως αναφέραμε και στο χθεσινό ρεπορτάζ, η 18χρονη Δραμινή αθλήτρια, Σοφία Γρηγοριάδου από το 1ο ΕΠΑΛ Δράμας αναδείχθηκε νικήτρια στη σφαιροβολία κοριτσιών με βολή στα 14,56 μέτρα.

Την δεύτερη ημέρα, ο Δραμινός Αλέξανδρος Γρηγοριάδης, κατάφερε για μια ακόμα φορά να στείλει μακριά το ακόντιο στα 70,90μ. και να πάρει το χρυσό μετάλλιο και την πρώτη θέση.

Οι δυο αθλητές, με προπονητή τον Σωτήρη Κεχαγιά μαζί με το χρυσό μετάλλιο, πήραν την πρόκριση για την παγκόσμια γυμνασιάδα στη Νορμανδία (Γαλλία).

Ο Κωνσταντίνος Καραγιαννίδης, αθλητής από το ΓΕΛ Δοξάτου, κατέκτησε την δεύτερη θέση στο δέκαθλο και το αργυρό μετάλλιο.

Η Φωτεινή Δημητριάδου από το 2ο ΓΕΛ Δράμας, αθλήτρια του Α.Ο. Δράμας τερμάτισε στην τέταρτη θέση στα 2.000 ΦΕ, με ατομικό ρεκόρ (έχασε την τρίτη θέση από αθλήτρια της Κύπρου), όμως η Φωτεινή πήρε τα μόρια για την εισαγωγή της στο πανεπιστήμιο από την πρώτη χρονιά στο λύκειο.

Ήταν σπουδαίες οι επιδόσεις για τους αθλητές αν αναλογιστούμε τις δυσκολίες που  αντιμετωπίζουν στις προπονήσεις τους με την κατάσταση που επικρατεί στο Δημοτικό Στάδιο «Αλέκος Φρούσιος».