Home > Αθλητικά > Επιτυχίες σημείωσαν Δραμινοί αθλητές στον Περιφερειακό Ανώμαλο Δρόμο της Θεσσαλονίκης

Επιτυχίες σημείωσαν Δραμινοί αθλητές στον

Περιφερειακό Ανώμαλο Δρόμο της Θεσσαλονίκης

Συνεχίστηκαν οι επιτυχίες για τους αθλητές μεγάλων αποστάσεων των δραμινών συλλόγων ΑΟΔ και Πολυνίκης, στον Περιφερειακό Ανώμαλο Δρόμο Θεσσαλονίκης.  Ο αγώνας,  ήταν η τελευταία σημαντική διοργάνωση σε ανώμαλο έδαφος πριν το Πανελλήνιο πρωτάθλημα, και συγκέντρωσε το ενδιαφέρον πάρα πολλών δρομέων από όλη τη Μακεδονία και Θράκη, οι οποίοι προσέφεραν δυνατές κούρσες αλλά και αρκετά καλές επιδόσεις. Ο σύλλογος του ΑΟΔ εκπροσωπήθηκε από εννέα  συνολικά αθλητές και αθλήτριες σε πέντε διαφορετικές κατηγορίες και κατάφερε να κερδίσει ένα μετάλλιο και τρεις  θέσεις στην δεκάδα , ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν και όλοι όσοι αγωνίστηκαν.

ANOMALOS DROMOS THESSALONIKHS 2

Αναλυτικά, από τον ΑΟΔ, αργυρό μετάλλιο έλαβε η Μάνιου Άννα στα 1000μ  με χρόνο 3,11  ενώ πολύ καλό χρόνο έκανε η κατά ένα χρόνο μικρότερη αθλήτρια του συλλόγου Δημητριάδου Φωτεινή με   3.24( πρώτη στην ηλικία της). Πολύ καλές εμφανίσεις και από τις Μάνιου Μαρία… και Καλλίνη Βάσω που κατάφεραν να είναι στη πρώτη 20αδα. Στο ίδιο αγώνισμα Ο Κεραμιδάς Θεόδωρος  με χρόνο 3:13 κατέλαβε την δέκατη θέση ( πρώτος στην ηλικία του), με πολύ καλό χρόνο 3:51 τερμάτισε και  ο Σαββίδης Χαράλαμπος. Συμμετείχαν 47 αθλητές. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μάνιος Ιωάννης στα 2000μ.

Στον αγώνα 4000μ ο Τζιερτζίδης Στέφανος με χρόνο 12.57 κατέλαβε την πέμπτη θέση στον πρώτο του αγώνα  μεγάλων αποστάσεων. Συμμετείχαν 34. Η Σωτήρ Ελένη στην ίδια απόσταση έλαβε την 13 θέση  με χρόνο 16.19 συμμετείχαν 32.

H Δραμινή,  Δημητριάδου Γεωργία, αθλήτρια του συλλόγου ΣΑΠΚ με προπονητή τον κ. Στόικο Αντώνη (φοιτητική μεταγραφή από τον ΑΟΔ) κατέλαβε την δεύτερη θέση στα 6000 νέων γυναικών με χρόνο 21:54.

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι αθλητές του Πολυνίκη, με τον Τιγγερίδη Απόστολο, ο οποίος ήρθε 11ος στα 800μ. στην κατηγορία νέων-ανδρών, την Καμνιάτσου Θεοφανία η οποία κατέλαβε την 6η θέση στον αγώνα των 4000μ. στην κατηγορία κορασίδων-νεανίδων και την Κατσακίδου Ελισάβετ η οποία τερμάτισε 16η στα 2000μ. στην κατηγορία παγκορασίδων Α’.