Home > Αθλητικά > Έβγαλε αντίδραση η Δόξα, 2-1 τον Βόλο

Έβγαλε αντίδραση η Δόξα, 2-1 τον Βόλο

Έβγαλε αντίδραση η Δόξα

2-1 τον Βόλο

Του Γιάννη Κιοσίδη

Οι παίκτες της Δόξας έβγαλαν πάθος και ψυχή στο 2ο ημίχρονο και πήραν σπουδαία νίκη στην έδρα τους με 2-1 επί του Βόλου. Είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Δόξας στο πρωτάθλημα απέναντι σε δυνατούς αντιπάλους με ίδιους στόχους. Ο Στάικος Βεργέτης παρέταξε την ομάδα με 3-5-2 με τους Μαυραετούς να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι, να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, όμως δεν μπορούσαν να βρουν τις διόδους για να απειλήσουν την εστία του Καραγκιολίδη.

Στο 1ο ημίχρονο κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρου του κέντρου με την πρώτη καλή ευκαιρία να γίνεται στο 39’ για τον Βόλο. Ο Ηλιόπουλος εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απομάκρυνση του Ανδρέου και με κεφαλιά έκανε το 0-1 στην πρώτη απειλή για τους φιλοξενούμενους. Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει όμως η κεφαλιά του Πέρεθ στο 41’ μέσα από τη μικρή περιοχή πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πεταυράκης έβγαλε την παράλληλη σέντρα, όμως δεν βρέθηκε παίκτης της Δόξας να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Δόξα μπήκε δυνατά και κατάφερε να κλείσει στο μισό γήπεδο την ομάδα του Βόλου. Οι παίκτες της Δόξας έβγαλαν απίστευτο πάθος και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 63’ με σουτ του Μάρτινς μέσα από την μεγάλη περιοχή. Οι Μαυραετοί ήταν καταιγιστικοί και στο 66’ το σουτ του Μάρτινς από το σημείο του πέναλτι πέρασε μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Πέρεθ μέσα από την μικρή περιοχή κατέληξε άουτ. Στο 71’ ο Κουσκουνάς μέσα από την περιοχή με δυνατό σουτ έβαλε τη Δόξα μπροστά στο σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 81’ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία όταν βρέθηκε απέναντι από τον Καραγιολίδη, όμως ο τερματοφύλακας του Βόλου έδιωξε εντυπωσιακά. Η Δόξα ήταν ανώτερη στην επανάληψη, πέτυχε δύο γκολ, ενώ κράτησε μακριά από την εστία του Πίτκα τους φιλοξενούμενους χωρίς να μπορούν να καταγράψουν ευκαιρία.

Στο 2ο ημίχρονο ο Βεργέτης με την είσοδο του Κουσκουνά γύρισε το σύστημα της ομάδας σε 4-3-3 από 3-5-2 κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα και κέρδισε κατά κράτος στη «σκακιέρα» τον Χουάν Φεράντο.

Δόξα Δράμας (Βεργέτης): Πίτκας, Πεταυράκης, Σιώπης (25 λ.τρ. Μπαϊκαρά), Ανδρέου, Μακρής Ρουγκάλας (57′ Κουσκουνάς), Ριζογιάννης, Πατράλης, Μάρτινς, Κρουθ & Πέρεθ (77′ Καψάλης).

Βόλος ΝΠΣ (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Πέντα (55′ Καμπαγέρο), Δημόπουλος (58′ Ρούσσος), Γκαλίτσιος, Νγκουέμ (72′ Λούκας Γκαρσία), Μάντζης, Ηλιόπουλος, Κότο, Ουνγιαλίδης & Πίτου Γκαρσία.