Home > Αθλητικά > Φίλιππος – Δράμα 30-29 Σ. Βαλαβάνης: «Βρισκόμαστε σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα…»

Φίλιππος – Δράμα 30-29

Σ. Βαλαβάνης: «Βρισκόμαστε

σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα…»

Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε της Δράμας ’86,  με 30-29, και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, στην 12η Αγωνιστική της Α1 κατηγορίας Χάντμπολ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ, με τους Δραμινούς να προηγούνται στα 25 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τρία γκολ (11-15). Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν και μείωσαν στο ένα γκολ τη διαφορά, στο τέλος του ημιχρόνου (15-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη διαφορά του πρώτου μέρους, ξεκίνησαν δυναμικά και διαμόρφωσαν το 18-16 στο 35′. Οι γηπεδούχοι, εμφανίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με περισσότερο πείσμα για τη νίκη, και κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά. Η ομάδα της Δράμας, κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά, και να μειώσει στο γκολ στα τελευταία λεπτά. Ο Φίλιππος, πιο συγκεντρωμένος στο τέλος, κατάφερε και πήρε μια σπουδαία νίκη, με 30-29.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ο τερματοφύλακας, Καλλιαρίδης, ο οποίος συνέβαλε στα μέγιστα για τη νίκη της ομάδας του.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-7, 8-9, 11-15, 15-14 (ημχ.), 18-16, 21-17, 23-21, 26-23, 29-25, 30-29

Φίλιππος Βέροιας: Κορώνας, Βαρδάκας 3, Παντελίδης 6, Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 8, Νικολαΐδης 4, Τζίνεβης 4, Μηλόπουλος, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης 1, Πιστόλας, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 2, Παπαγιάννης 1, Τζωρτζίνης, Λυκοστράτης.

Δράμα 86 (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου Ε., Χαϊτίδης 6, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Παπάζογλου Α. 1, Τουνγκελίδης 4, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 7, Αντάμοβιτς 7, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης 3, Σίνα, Κουρουτζίδης, Παγωνίδης

Δηλώσεις προπονητών

Ο προπονητής της Δράμας, Σάκης Βαλαβάνης σχολίασε στο e-handball.gr:«Συγχαρητήρια στην ομάδα του Φιλίππου. Η επικράτησή της ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας είχαμε επισημάνει ότι ο Φίλιππος δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Ίσως πολλοί αθλητές το πήραν αψήφιστα και όταν μία αδιάφορη ομάδα αντιμετωπίζει λιοντάρια το φυσικό αποτέλεσμα είναι να κερδίσουν τα λιοντάρια. Εμείς από την πλευρά μας πήραμε αυτό που αξίζαμε. Βρισκόμαστε σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα και πρέπει να αλλάξουμε άμεσα την εικόνα μας και να βρούμε αλλού βαθμούς που πιστεύαμε ότι θα πάρουμε από τη Βέροια. Συγχαρητήρια και πάλι στα παιδιά της Βέροιας και καλή συνέχεια στο υπόλοιπο πρωτάθλημα».

Για το Φιλίππο Βέροιας ο Σταύρος Παπαδόπουλος δήλωσε:«Όπως είχα αναφέρει και την προηγούμενη φορά, έχουν μείνει 10 αγωνιστικές και θα παλεύαμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά μέχρι το τέλος. Όπως και στον αγώνα με τον Δούκα έτσι και σήμερα καταφέραμε να είμαστε κοντά στο σκορ με τη Δράμα και στο τέλος χαμογελάσαμε εμείς. Σίγουρα είναι μία ψυχολογική νίκη για την ομάδα μας».