Home > Αθλητικά > Φίλιππος Βέροιας – ΓΣ Δράμας 86 32-31 Έχασε στις λεπτομέρειες

Φίλιππος Βέροιας – ΓΣ Δράμας 86 32-31 Έχασε στις λεπτομέρειες

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑΣ 86 32-31

Έχασε στις λεπτομέρειες

Δύσκολα επικράτησε ο Φίλιππος Βέροιας του ΓΣ Δράμα 1986, στο εξ’αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της Handball Premier. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο η καθεμιά, ωστόσο οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τελικά τη νίκη με 32-31.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αρκετά μπροστά στο σκορ και πήγαν στο ημίχρονο με το υπερ τους 21-13.  Στο δεύτερο μέρος, ήταν η σειρά της Δράμας να δείξει το καλό της πρόσωπο και με ένα καλό σερί επέστρεψε στο παιχνίδι. Η Δράμα ξεκίνησε την αντεπίθεση στο τελευταίο εικοσάλεπτο και μείωσε 24-21 στο 45′, 25-23 στο 49′ και 26-25 στο 52′. Οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη δεν σταμάτησαν εκεί και στο 56′ ισοφάρισαν με τον Τουγκελίδη σε 28-28. Ο Φίλιππος στο κρισιμότερο σημείο, με δυο γκολ του Κωστακίδη πέρασε με 30-28 δύο λεπτά πριν το τέλος και παρά την προσπάθεια της δραμινής ομάδας συντήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος με γκολ των Ζευγαρόπουλου, Κωστακίδη.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΓΣ Δράμα 1986 πάει στην Έδεσσα για να παίξει με τον Αερωπό σε ένα κρίσιμο παιχνίδι γι αυτόν.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 8-1, 11-3, 14-7, 17-10, 21-13 (ημχ.) 22-16, 23-17, 24-21, 26-24, 28-27, 32-31

Οι συνθέσεις:

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Κοτσιφάς, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής 1, Παπαδόπουλος, Τζίμπουλας 1, Χαραλαμπίδης 5, Σεϊρεκίδης 2, Φιλοσόγλου, Κωστακίδης 14, Αποστολίδης 5, Σιαματάς 1, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης, Γρηγοριάδης 1.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑΣ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 3, Τουνγκελίδης 13, Κοτσαμαρίκογλου 1, Θωμίδης, Αντάμοβιτς 9, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 2, Γιαννακόπουλος 1, Μαλαμίδης, Τσιτσίγκος 1, Κουρτίδης 1, Στρατηγέλης, Σίνα, Αλμπάντης.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 4/4-3/3, Κόκκινη κάρτα: Γρηγοριάδης 56.47 (τρία δίλεπτα)

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 59.45 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο προπονητής Β’ της Β’ ομάδας (Χιλιώτης ΓΣ Δράμας 86) κ. Τογανίδης Θεόδωρος μετά από υπόδειξη του παρατηρητή του αγώνα, διότι συνέχισε να διαμαρτύρεται στις αποφάσεις των διαιτητών ενώ προηγουμένως είχαν δοθεί εις βάρος των συνοδών της ομάδας του, παρατήρηση και δίλεπτος αποκλεισμός».