Home > Αθλητικά > Φιλίππου: «Ο κόσμος να σταθεί δίπλα στην ομάδα μέχρι το τέλος..»

Φιλίππου: «Ο κόσμος να σταθεί δίπλα στην ομάδα μέχρι το τέλος..»

Η Δόξα Δράμας «πέταξε» ένα 45λεπτο και έχασε από τον Άρη Αβάτου με 1-0

Φιλίππου: «Ο κόσμος να σταθεί

δίπλα στην ομάδα μέχρι το τέλος..»

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, με 0-1 γνώρισε η Δόξα Δράμας από τον Άρη Αβάτου με την ομάδα της Ξάνθης να έχει το απόλυτο στο πρωτάθλημα και να βρίσκεται στην 1η θέση με 12 βαθμούς.

Οι Μαυραετοί είχαν ένα κακό αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και το σπατάλησαν χωρίς να μπορούν να απειλήσουν ούτε μια φορά την εστία του Αβάτου.

Σε ελάχιστα χρονικά σημεία του ματς στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο η Δόξα, είχε ρυθμό, καθώς δεν υπήρχε κίνηση και φαντασία με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ομαλή μετάβαση του παιχνιδιού από την άμυνα στην επίθεση. Οι Μαυραετοί, αδυνατούσαν – ειδικά στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης – να κυκλοφορήσουν την μπάλα, έκαναν πολλά λάθη και δεν μπορούσε να περάσουν την μπάλα από το κέντρο και μπροστά.

Στην επανάληψη ο Σπύρος Φιλίππου προσπάθησε να «φρεσκάρει» την επιθετική γραμμή της ομάδας, όμως η δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τάσιου στο 76’ άλλαξε τα δεδομένα. Οι φιλοξενούμενοι αν και δεν απείλησαν μέχρι εκείνη την ώρα την εστία του Συλλέκτη, κατάφεραν πέντε λεπτά αργότερα με τον Γκαρακλίδη να κάνουν το 0-1. Από μια ανύποπτη φάση και από ένα μακρινό σουτ, η μπάλα βρήκε σε πόδια αμυντικών της Δόξας, στρώθηκε στον Γκαρακλίδη και με δυνατό σουτ, έβαλε την ομάδα του Ορφέα μπροστά στο σκορ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Δόξας, έβγαλαν αντίδραση και προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 87′ ο Χατζηκυριάκου, απείλησε με γυριστό ψαλιδάκι όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Οικονομίδη.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Κόντος εκτέλεσε το φάουλ, ο Πετρίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα, Τζανουλίνο από πλεονεκτική θέση έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Προφανώς και η Δόξα είναι μια εντελώς καινούργια ομάδα. Αυτό σημαίνει πως θέλει πολύ χρόνο μέχρι άπαντες να αφομοιώσουν πλήρως τα νέα δεδομένα και τα θέλω του προπονητή ώστε η ομάδα να βρει τα πατήματά της. Υπάρχουν ποδοσφαιριστές που ήταν πολύ «κεφάτοι», αλλά πολλές φορές από το πάθος τους να δείξουν πράγματα, έκαναν πολλά λάθη.

Πριν το παιχνίδι, οι ποδοσφαιριστές της Δόξας κατέθεσαν λουλούδια στη μνήμη του Θεόφιλου Κομνηνού, οπαδού της Δόξας Δράμας, για τον άδικο χαμό του πριν από δέκα χρόνια. Μετά το τέλος του αγώνα, υπήρξε ένταση ανάμεσα σε ανθρώπους των δυο ομάδων, όμως γρήγορα ηρέμησαν με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Ο τεχνικός της ομάδας, Σπύρος Φιλίππου, μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Είναι μια ήττα που πονάει την ομάδα. Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο επιβάλαμε τον ρυθμό μας, έχοντας καλή παρουσία μέχρι την μεσαία ζώνη. Αντιμετωπίσαμε προβληματισμούς στο πως θα περάσουμε την μπάλα μπροστά και ίσως αυτό έχει να κάνει με τον ρυθμό της ομάδας καθώς πολλά παιδιά δεν έκαναν προετοιμασία.

Είμαστε μια καινούργια ομάδα και προσπαθούμε να βρούμε τον ρυθμό μας από Κυριακή σε Κυριακή. Σκοπό μας, ήταν να «χτυπήσουμε» το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Κρατήσαμε στο πάγκο κάποιους ποδοσφαιριστές γιατί δεν ήταν έτοιμοι να αγωνιστούν ενενήντα λεπτά.

Ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, εμείς δεχτήκαμε το γκολ. Είμαι ικανοποιημένος από τα παιδιά διότι προσπάθησαν να διεκδικήσουν μέχρι το τέλος κάτι από το παιχνίδι».

Σε ερώτηση του «Π.Τ.» αν η Δόξα «σπατάλησε» το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και αν το γεγονός των πολλών αλλαγών στο αρχικό σχήμα επηρέασαν την ομάδα ο τεχνικό της Δόξας, Σπύρος Φιλίππου, δήλωσε: «Είναι λογικό να υπάρχουν αλλαγές στο αρχικό σχήμα, καθώς το ρόστερ της ομάδας έχει 22 ποδοσφαιριστές. Στις προπονήσεις δεν συμμετέχουν στο φουλ ορισμένοι ποδοσφαιριστές, καθώς έχουν πρόβλημα τραυματισμού, οπότε είναι ευνόητο να μην ξεκινήσουν στο αρχικό σχήμα.

Τα παιδιά που αγωνίστηκαν είχαν σοβαρό πρόσωπο, παίρνουν εμπειρίες, καθώς υπάρχουν ποδοσφαιριστές με νεαρή ηλικία στο αρχικό σχήμα και αυτό που θέλουμε, είναι να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση. Εμείς δεν κυνηγάμε να κερδίσουμε από το πρώτο λεπτό, αλλά θέλουμε τη νίκη μέχρι το τέλος».

Ο τεχνικός των Μαυραετών, ζήτησε από τους οπαδούς να στηρίξουν την προσπάθεια που γίνεται, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Εγώ ζητάω να μην απαξιώνουν κάποιοι αυτή την ομάδα. Θέλω ο κόσμος να στηρίξει την προσπάθεια αυτών των παιδιών και δεν αναφέρομαι σε πρόσωπα. Αναφέρομαι στην ομάδα της Δόξας που είναι πάνω από όλους και θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας μέχρι το τέλος».

Δόξα Δράμας (Σπύρος Φιλίππου): Συλλέκτης, Τάσιος. Ιορδανίδης, Ογκενερόμπου, Γιαννούσης, Τζανουλίνος, Μπαρέτας (70′ Πετρίδης), Παπαϊωάννου, Κυριακίδης (57′ Χατζηκυριάκου), Ρούτσης (46′ Κόντος), Μπράουν (46′ Oικονομίδης).

Άρης Αβάτου  (Κώστας Μπεδρελής): Νταφόπουλος, Παναγιωτίδης (79′ Κοντογιαννίδης), Λεωντσάκος, Τενεκές, Κουτσούμπας, Φούντας, Σαρηγιαννίδης, Κωσταρέλης, Μελισσόπουλος (63′ Ψεμματάς), Βαφειάδης (90’+4 Ευαγγέλου), Παπαδόπουλος (46′ Καρατλίδης).