Home > Αθλητικά > Φοίβος Συκεών- ΓΣ Δράμα 1986 30-29

Φοίβος Συκεών- ΓΣ Δράμα 1986 30-29

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι ο Φοίβος Συκεών είχε τον τελευταίο λόγο, επικρατώντας εντός έδρας του  ΓΣ Δράμας 86 με 30-29 .

Για να πανηγυρίσει το δίποντο ο Φοίβος χρειάστηκε να «λυγίσει» την αντίσταση της δραμινής ομάδας, που έχει στις τάξεις της έναν παίκτη «πολυβόλο».

Τον Ευγένη Τουνγκελίδη, που σημείωσε 15 γκολ, αλλά από κορυφαίος στο τέλος ήταν και μοιραίος για την ομάδα του: Στα 59:40 ο είκοσι ενός ετών ίντερ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Φοίβου, Γιώργο Παπαγεωργίου, χάνοντας την ευκαιρία να χαρίσει-έστω- τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της Δράμας.

Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι με γκολ των Καβουσανάκη (57:43) και Ταμεσίδη (58:07) είχε προσπεράσει με 30-29, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Ο Φοίβος είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (17-14), αλλά όλα άλλαξαν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 (τέσσερα γκολ ο Τουνγκελίδης) προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 20-19 στο 36’, με τον αγώνα να παίρνει «φωτιά» για τα καλά.

Ο Φοίβος πήρε, πλέον, αέρα τεσσάρων βαθμών από την ομάδα της Δράμας, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για την αποφυγή των πλέι άουτ.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ – ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 30-29

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 8-4, 9-6, 10-9, 13-12, 17-14 (ημ.), 19-18, 21-22, 23-23, 27-24, 28-28, 30-29.
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πίτσιος, Μάτσης 3, Καβουσανάκης 7, Μπαλαμός 2, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηγιαννίδης, Δεληζάνος 8, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Σατραμάνης, Μανωλούδης, Πάτσιας 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 8, Χατζηβακαλέκης.
ΧΗΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Κουρτίδης 2, Χαϊτίδης, Τουνγκελίδης 15, Αντάμοβιτς 4, Θωμίδης, Τσιτσίγκος, Φραγκούλης, Κουρουτζίδης 2, Σισμανίδης, Γιαννακόπουλος, Κοβογλανίδης 3, Τσαύλος.
Διαιτητές: Πάτιος, Τσιάνος. Δίλεπτα: 6-2. Πέναλτι: 1/1-4/6.