Home > Αθλητικά > Ισόπαλο 1-1 το τοπικό ντέρμπι της Δόξας με τον Πανδραμαϊκό-Τί δήλωσαν οι προπονητές των δύο ομάδων μετά το τέλος του παιχνιδιού

Ισόπαλο 1-1 το τοπικό ντέρμπι

της Δόξας με τον Πανδραμαϊκό

Τί δήλωσαν οι προπονητές των δύο ομάδων μετά το τέλος του παιχνιδιού

Του Γιάννη Κιοσίδη

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι της Δόξας απέναντι στον Πανδραμαϊκό για την 16η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής του 1ου Ομίλου. Ο Πανδραμαϊκός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σε μία Δόξα, η οποία ήθελε περισσότερο τους βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Πανδραμαϊκού ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 23’ με κεφαλιά του Τζελίδη μετά από σέντρα του Κεχαγιά. Στην επανάληψη η Δόξα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, στο καλύτερό της ημίχρονο, όπως χαρακτηριστικά είπε ο προπονητής της Δόξας, βγάζοντας απίστευτο πάθος στον αγωνιστικό χώρο.

Η Δόξα ισοφάρισε στο 65’ με τον Μουδούρογλου, ενώ είχε την καλύτερή της ευκαιρία για δεύτερο γκολ με το σουτ του Κατσαμάγκα, μέσα από την μεγάλη περιοχή. Ο Πανδραμαϊκός απείλησε στο 80’ με σουτ του Αχαλινόπουλου.

Στο τέλος του παιχνιδιού, κανένας προπονητής, σύμφωνα με τα όσα δήλωσαν στον «Π.Τ.», δεν έμεινε ικανοποιημένος με τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ Δόξα Δράμας και  Πανδραμαϊκός ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κόντου και Αχαλινόπουλου αντίστοιχα.

Ο προπονητής του Πανδραμαϊκού, Μπάμπης Καζεπίδης, μετά το τέλος του παιχνιδιού, δήλωσε «Το τελευταίο διάστημα δεν είμαστε και στα καλύτερά μας αγωνιστικά, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε την παρουσία που πρέπει να έχουμε σαν ομάδα. Έγινε ένα παιχνίδι με πολύ αγωνιστική ένταση και υψηλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να θέλουν τους βαθμούς για διαφορετικό λόγο.

Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη μπροστά του κι εμείς παλεύουμε το κάθε παιχνίδι χωριστά. Ο δρόμος είναι ανηφορικός και τα παιδιά καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια.

Εύχομαι καλή συνέχεια στη Δόξα και να βρει το δρόμο της. Εμείς κυνηγάμε τη δεύτερη θέση και πλέον αυτός είναι ο στόχος μας. Παίζουμε για την ιστορία μας, για την αξιοπρέπειά μας και σε κάθε παιχνίδι κυνηγάμε τη νίκη».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Δόξας, Σπύρος Φιλίππου, σε δηλώσεις του τόνισε μεταξύ άλλων «Δεχθήκαμε ένα γκολ σε μία κλασική φάση του ποδοσφαίρου από έναν παίκτη που ήρθε από την πίσω ζώνη. Εκτός από το γκολ πιστεύω ότι ήμασταν καλύτεροι και είναι άδικο το 0-1 του 1ου ημιχρόνου.

Το 2ο ημίχρονο ήταν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μας, κυριαρχήσαμε ολοκληρωτικά, δημιουργήσαμε φάσεις για γκολ και το 1-1 μας αφήνει ανικανοποίητους. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Αν είχαμε κανονικά προετοιμασία, ίσως τώρα να μιλούσαμε για άλλες βλέψεις».

Οι συνθέσεις

Δόξα Δράμας : Κολιοφούκας, Ραουτιόλα, Γιαννούσης, Κυριακίδης Σαβ., Θεοδοσιάδης (82′ Πετρίδης), Τζανουλίνος, Παπαϊωάννου, Κατσαμάγκας, Οικονομίδης (46′ Ρούτσης), Κόντος, Χατζηκυριάκου (46′ Μουδούρογλου).

Πανδραμαϊκός: Τουλκέρης, Ζηλιαχόβαλης, Κεχαγιάς, Αϊβάζης, Τουμανίδης, Τζελίδης, Γιαννόπουλος, Παυλίδης (63′ Μπερούκας), Μπελμάνι, Άντριτς (63′ Ιβαντζίδης), Αχαλινόπουλος.