Home > Αθλητικά > Κέρκυρα – Δόξα Δράμας 3-0 Κόλλησαν στον “βούρκο” οι «Μαυραετοί»

Κέρκυρα – Δόξα Δράμας 3-0 Κόλλησαν στον “βούρκο” οι «Μαυραετοί»

Κέρκυρα – Δόξα Δράμας   3-0

Κόλλησαν στον “βούρκο” οι «Μαυραετοί»

Του Γιάννη Κιοσίδη

Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο η Κέρκυρα επικράτησε με 3-0 της Δόξας για την 5η αγωνιστική της football league. Η Δόξα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δέχεται τρία γκολ με την αμυντική λειτουργία της ομάδας να είναι πολύ κακή. Οι «Μαυραετοί» μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο τέταρτο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Θα περίμενε κανείς πως η Δόξα θα βγάλει αντίδραση μετά την ήττα απέναντι στον Ηρόδοτο και θα βρει δύναμη και πάθος, ώστε να κερδίσει το παιχνίδι με την Κέρκυρα ή τουλάχιστον να μην χάσει. Η αντίδραση της Δόξας μετά το γκολ ήταν απογοητευτική, καθώς δημιούργησε δύο φάσεις μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε η ώρα ο αγωνιστικός χώρος γινόταν χειρότερος και το παιχνίδι πήγε στην δύναμη. Η Δόξα ήταν “κομμένη” στα δύο με τους Πέρεθ και Κουσκουνά να είναι απομονωμένοι στην επίθεση χωρίς να δέχονται τις σωστές πάσες. Βέβαια οι δύο επιθετικοί δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν που είχαν στο πρώτο ημίχρονο.  Από τις δύο γραμμές στα άκρα η Δόξα ήταν εντελώς ακίνδυνη.

Ο τεχνικός της Δόξας Στάικος Βεργέτης παρέταξε την ομάδα με 3-5-2 έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Ορέστη Μένκα στην πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα. Καψάλης, Ανδρέου και Μακρής ήταν η τριάδα στην άμυνα, ενώ στα πλάγια έπαιζαν οι Ρεβυθόπουλος (η πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα) και οι Πεταυράκης, Ριζογιάννης και Πατράλης ήταν στο χώρο του κέντρου μαζί με τον Μπαϊκαρά. Η δυάδα στην επίθεση αποτελούνταν από τους Κουσκουνά και Πέρεθ.

Η Δόξα ξεκίνησε πιο δυνατά και έχασε μόλις στο πρώτο λεπτό ευκαιρία με σουτ του Κουσκουνά από πλεονεκτική θέση η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαϊκαρά έπιασε το σουτ από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Κουτζαβασίλης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 10΄ η Κέρκυρα απείλησε πρώτη φορά την εστία της Δόξας με μακρινό σουτ του Σπίνουλα. Ο Πέρεθ στο 15’ έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή, όμως ο Κουτζαβασίλης έπεσε στην σωστή γωνία και μπλόκαρε σταθερά.

Μετά το εικοσάλεπτο η Κέρκυρα ανέβασε την απόδοσή της, πήρε τα ηνία του αγώνα και η μεσαία γραμμή της Δόξας φαινόταν σαν να βρισκόταν σε τρικυμία. Στο 25΄ ο Ζορμπάς έπιασε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Κέρκυρας, Τουράμ πετυχαίνει γκολ για τους γηπεδούχους, όμως ακυρώνεται ως οφ σαϊντ. Ο Πέρεθ στο 30΄ απέναντι από την εστία του Κουτζαβασίλη και σε πλεονεκτική θέση έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ανδρέου “προτιμάει” τις τρίπλες μέσα στην περιοχή σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, ο Τουράμ κλέβει την μπάλα και με δυνατό σουτ κάνει το Κέρκυρα – Δόξα Δράμας 1-0.

Στο 35΄ ο Λινάρδος μπαίνει στην περιοχή και σε μαρκάρισμα του Ριζογιάννη οι γηπεδούχοι ζητάνε πέναλτι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Κέρκυρα να κρατάει το προβάδισμα σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια  με τους «Μαυραετούς» να βρίσκονται πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη η Δόξα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να βρει αντίδραση στο γκολ που δέχτηκε, όμως στο 62΄ ο Τουράμ πήρε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, ο Ανδρέου δύο φορές δεν μπόρεσε να απομακρύνει και με εύστοχο πλασέ ο επιθετικός της Κέρκυρας έκανε το 2-0. Στο 65΄ ήρθε η καλύτερη στιγμή της Δόξας με σουτ του Πεταυράκη, η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Στο 78΄ ο Αποστολίδης έκανε ότι ήθελε ανάμεσα στους αμυντικούς της Δόξας και με σουτ με το γόνατο έκανε το 3-0.

Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα για την ομάδα της Δόξας που έρχεται μέσα από μία άσχημη εμφάνιση  και ιδίως μετά το πρώτο τέταρτο· ένα αποτέλεσμα που δεν ξέρουμε πόσο θα στοιχίσει όμως η αλήθεια είναι ότι έγιναν λάθη και έγιναν από όλους.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Σανδραβέλης, Κούρος, Μότα (69′ Κρητικός), Λινάρδος, Σιατραβάνης (75′ Αποστολίδης), Βίλα, Ζορμπάς, Τουράμ (87′ Βέρτζος).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Μέλκα, Πεταυράκης, Μακρής, Πατράλης (80′ Νατσιόπουλος), Ρεβυθόπουλος (59′ Κρουθ), Καψάλης, Ριζογιάννης, Ανδρέου (66′ Κρητικός), Μπαϊκαρά, Πέρεθ, Κουσκουνάς.