Home > Νέα > Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθησαν οι ποδηλατικοί αγώνες στο Κάτω Νευροκόπι

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθησαν οι ποδηλατικοί αγώνες στο Κάτω Νευροκόπι

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθησαν οι ποδηλατικοί αγώνες

στο Κάτω Νευροκόπι

Ο Α.Σ «1000 Δέντρα», το Podilatorama Bike Store και ο Δήμος Νευροκοπίου, διοργάνωσαν το περασμένο Σαββατοκύριακο ποδηλατικούς αγώνες στην περιοχή του Κάτω Νευροκοπίου. Την πρώτη μέρα πραγματοποιήθηκε η Ομαδική Χρονομέτρηση στο Κάτω Νευροκόπι, με τη συμμετοχή 17 ομάδων και 70 περίπου αθλητών. Οι αθλητές διένυσαν απόσταση 38,4 χλμ. και κάθε ομάδα συμμετείχε με τέσσερις αθλητές. Σκοπός ήταν να τερματίσουν οι τρεις από τους τέσσερις αθλητές.

Η διαδρομή εκκίνησης και τερματισμού ήταν η κεντρική πλατεία Νευροκοπίου, με μήκος 12,8 χλμ και πραγματοποιήθηκαν συνολικά τρεις πλήρεις στροφές.

Η ομάδα του Π.Ο Πατρών παρέμενε το μεγάλο φαβορί για την νίκη, αλλά οι “καινούργιες” συμμετοχές της Nessebar, της Plovdiv αλλά και του Αίολου αύξησαν ιδιαίτερα το ενδιαφέρον για το τελικό αποτέλεσμα.

Σε μία πανέμορφη, κυματοειδή διαδρομή με αρκετά false flat κομμάτια που απαιτούσε άψογη συνεργασία και συγχρονισμό μεταξύ των αθλητών οι ομάδες ήρθαν πολύ κοντά στους τελικούς χρόνους, με 4 ομάδες να συνωστίζονται μέσα σε 40 δευτερόλεπτα διαφοράς. Αυτό, για την 2η μέχρι και την 5η θέση, καθώς ο Π.Ο Πατρών (Φράμπιτζης, Γιαννούτσος, Αχτύπης, Μπουτόπουλος) εκμεταλλευόμενος την “στρατιωτική” πειθαρχία των αθλητών του, αλλά και τον αεροδυναμικό εξοπλισμό τους δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και με χρόνο 45’17”, άφησε περίπου 2 λεπτά πίσω την δεύτερη ομάδα Nessebar Shockblaze (Kostov, Hristov, Rusenov, Stoychev). Στην τρίτη θέση η πάντα αξιόμαχη ομάδα του Θράκα Ιππέα (Rice Miller, Τερζής, Ιωαννίδης).

34480904_438033759990675_7274406196797243392_o

Στην 7η θέση τερμάτισε η ομάδα του ποδηλατικού ομίλου Δράμας που αποτελούνταν από τους Δημήτρη Φλώρο, Ελευθέριο Τσελεγκίδη, Θεόδωρο Κοσμίδη και Ευάγγελο Εμμανουηλίδη.

Την Κυριακή πραγματοποιήθηκε ο αγώνας αντοχής 106 χιλιομέτρων με εκκίνηση και τερματισμό στην πλατεία του οικισμού Βώλακα.

Η διαδρομή του αγώνα ήταν η ακόλουθη: Εκκίνηση Πλατεία οικισμού Βώλακα – έξοδος προς Άγιο Γεώργιο – ΕΟ 57 Δράμα-Κ. Νευροκοπίου – δεξιά προς Γρανίτη – διασταύρωση Οχυρού – αριστερά προς Οχυρό – εκκίνηση loop 2x Οχυρό – επαρχιακή οδό Οχυρού-Κ.Βροντούς – δεξιά στην επαρχιακή οδό Κ. Βροντούς-Κ. Νευροκοπίου ως το Κ.Νευροκόπι – ΕΟ 57 – οδός Πλαστήρα ευθεία προς οδό Λαμπριανίδου. Μετά τη δεύτερη στροφή αριστερά στην Λαμπριανίδου – ΕΟ Κ.Νευροκοπίου-Εξοχής – δεξιά στη διασταύρωση Χρυσοκέφαλου – Χρυσοκέφαλος – Λευκόγεια – δεξιά προς Φράγμα Λευκογείων – ευθεία προς επαρχιακή οδό Κ. Νευροκοπίου-Ποταμών – αριστερά προς Λιβαδάκι – Αχλαδιά – Παγονέρι – Μικροκλεισούρα – δεξιά προς επαρχιακή οδό Βώλακα-Μικροκλεισούρας – αριστερά προς Βώλακα – πλατεία Βώλακα τερματισμός.

Πρώτος τερμάτισε ο Αθανάσιος Καβουρτζικλής από τον Θράκα Ιππέα,  δεύτερος ο Νικολάου Νάκου από την ομάδα του Πανσερραϊκού και τρίτος ο Ιωάννης Τσακμάκης από τον Πήγασο Ξάνθης. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Μάριος Ουζούνης από τον Ποδηλατικό Όμιλο Δράμας, ενώ ο Αναστάσιος Συλλογίδης τερμάτισε στην έκτη θέση. Μια θέση κάτω ο Ιωάννης Μάτζιαρης, ενώ στην ένατη θέση ο Λευτέρης Καζατσανίδης, όλοι αθλητές του Ποδηλατικού Ομίλου Δράμας.