Home > Αθλητικά > Ο Δράμα ΄86 την Κυριακή υποδέχεται την Κέρκυρα

Ο Δράμα ΄86 την Κυριακή υποδέχεται την Κέρκυρα

Ο Δράμα ΄86 την Κυριακή

υποδέχεται την Κέρκυρα

Με τον Φαίακα Κέρκυρας την Κυριακή  13:00 στο “Κραχτίδης” ο Δράμα 1986 ελπίζει να επιστρέψει στις νίκες και να προσθέσει δύο ακόμη βαθμούς στο πρωτάθλημα, που θα τον βοηθήσουν να μπει στα πλέι οφ. Η Κέρκυρα έχει πολύ καλό ρόστερ και 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα,  αφού έχει κερδίσει τον Διομήδη Άργους και τον Άρη Νίκαιας και θεωρείται από τις πολύ καλές ομάδες του πρωταθλήματος. Οι Δραμινοί από την άλλη ξέρουν πολύ καλά ότι δεν χωρούν απώλειες στη Δράμα και για μια ακόμη φορά θέλουν να δείξουν πόσο ισχυροί είναι στην έδρα τους Δράμα. Μετά την πολύ καλή εμφάνιση στον ΠΑΟΚ και με την επάνοδο των Τουνγκελιδη-Draskic όλοι ελπίζουν στην προσέλευση του κόσμου που για μια ακόμη φορά θα είναι στο πλευρό των Δραμινών. Το παιχνίδι θα μεταδοθεί απευθείας από το Κραχτίδης ERT SPORTS 13:00.

ΠΑΟΚ – Δράμα ΄86 31-27

Το πάλεψε μέχρι το τέλος

Για πενήντα λεπτά η ομάδα της Δράμας “πάλεψε” το παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Δράμας παρά τις σημαντικές ελλείψεις κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει 16-15 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Στο πρώτο ημίχρονο πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο  Παλάσκας, ο οποίος είχε τέσσερις εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι σε πέντε προσπάθειες.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κλειστό με το σκορ στο 45΄να είναι στο 22-20, ενώ 10΄ πριν το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με τρία γκολ 26-23. Στο τέλος ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια νίκη με 31-27 που τον κρατάει στην 3η θέση και ισοβαθμεί με τον Δούκα. Η απουσία των Τουνγκελίδη, Τσιτσίγκου, Draskic λόγω τραυματισμών και Καφαντάρη λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, έπαιξε σημαντικό ρόλο μια και οι υπερπροσπάθεια των υπολοίπων παικτών της δραμινής ομάδας έφερε την κόπωση στο τέλος.

Απέναντι στον ΠΑΟΚ ο Σάκης Βαλαβάνης είχε να αντιμετωπίσει και το γεγονός ότι ο Κοβογλανίδης έπαιξε με πυρετό, και ο Παγωνίδης στο β΄ μέρος δεν αγωνίστηκε με πρόβλημα στην μέση.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης 1, Π. Κωστακίδης 2, Παλάσκας 8, Μπαλτατζής, Παπαβασίλης 2, Κοκώνης 4, Ελευθεριάδης, Γιαννακίδης, Πετρίδης 1, Τσαναξίδης 5, Θ. Κωστακίδης, Λοΐζος 1, Μαστορογιάννης 2, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς 3.
Bianco Monte ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Θ. Παπάζογλου 2, Χαϊτίδης 6, Κοβογλανίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 2, Κουρουτζίδης 2, Παγωνίδης, Ελ. Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Αντάμοβιτς 11, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης 2, Μπουρλιβάς, Σίνα.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι: 5/7 – 2/2

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Αλέξης Παπαβασίλης τόνισε: «Περιμέναμε ότι θα ήταν αγχωτικό το Σαββατόβραδο λόγω της αποχής των τριών εβδομάδων. Θα προσπαθήσουμε να δουλέψουμε τις αδυναμίες, δείξαμε κάποια στοιχεία στην άμυνα τα οποία δεν μας άρεσαν, ετοιμαζόμαστε για τον επόμενο αγώνα. Κρατάμε τη νίκη και μόνο τη νίκη, γιατί η εμφάνιση δεν μου άρεσε. Θέλουμε και άλλα παιχνίδια για να βρούμε ρυθμό. Έχουμε δέκα ημέρες να δουλέψουμε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, αφού περάσουμε το παιχνίδι με την Βέροια. Δουλειά και πάλι δουλειά».

Πολυτιμότερος παίκτης της αγωνιστικής εβδομάδας, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή 3/11 αναδείχθηκε ο αθλητής του ΠΑΟΚ Απόστολος Παλάσκας, ο οποίος πέτυχε στην αναμέτρηση κόντρα στην Bianco Monte Δράμα 86 συνολικά 10 γκολ, σε συνδυασμό με μία πολύ καλή εμφάνιση, συμβάλλοντας σημαντικά στο να πάρει ο Δικέφαλος τη νίκη.

Για τη διάκρισή του ως MVP της αγωνιστικής εβδομάδας, ο Απόστολος Παλάσκας δήλωσε στο acpaok.gr:

«Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους με ψήφισαν για MVP της εβδομάδας, είναι μεγάλη μου τιμή! Το πιο σημαντικό για εμένα είναι να βοηθάω την ομάδα να κερδίζει τα παιχνίδια, αυτός είναι ο στόχος μου και ελπίζω να συνεχίσω σε αυτό το μοτίβο».