Home > Αθλητικά > Ο Πανδραμαϊκός πήρε το ντέρμπι και έμεινε μόνος του στην κορυφή

Ο Πανδραμαϊκός πήρε το ντέρμπι και έμεινε μόνος του στην κορυφή

Ο Πανδραμαϊκός πήρε το ντέρμπι

και έμεινε μόνος του στην κορυφή

Ο Πανδραμαϊκός πήρε το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής κερδίζοντας μέσα στην Προσοτσάνη με 1-0 και βρίσκεται πλέον μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και αξιοποίησαν μια από τις ευκαιρίες που είχαν πετυχαίνοντας το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Στο 30΄ ο Μπερούκας από κοντά έκανε το 0-1 για τον Πανδραμαϊκό. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν για να πετύχουν το γκολ, όμως στο 80΄ ο Τσακμακίδης σε τετ α τετ με τον Κιουμουρτζή δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Επτά λεπτά  αργότερα το φάουλ του Κερασίδη από καλή θέση έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Πανδραμαϊκού κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Οι γηπεδούχοι φώναξαν για την φάση του 30΄ όταν ο Αϊβάζης χτύπησε τον Αθανασιάδη εκτός φάσης, όμως ο διαιτητής έδειξε την κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις:

Πανδραμαϊκός:(Μπάμπης Καζεπίδης):  Κιουμουρτζής,  Γιαννίκης, Κεχαγιάς, Ρέντος, Πατένταλης,  Αϊβάζης, Bellmani (80’  Παπακωνσταντίνου),  Lipo (89’ Κυσσίδης),  Παπαδόπουλος (58’ Μουχτάρης), Υψηλός (71’ Άρμεν), Μπερούκας.

Προσοτσάνη (Γιώργος Λάλας): Αβραάμ,  Παπαμιχαήλ, Αθανασιάδης Χαρ. (46’ Κερασίδης), 4. Αθανασιάδης Δημ., Αστερίου, Φερφέρης, Πετρόπουλος (69’ Καρακάσης), Ρούσσος, Κοκλίδης, Τσακμακίδης ,  Γουνατίδης.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Πετρούσα με γκολ των Ασλανίδη και Γεωργιάδη από ένα σε κάθε ημίχρονο κέρδισε στην έδρα της με 2-0 τον Ξηροπόταμο.

Οι Αμπελόκηποι με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο των Παπαδόπουλου και Αμανατίδη και ένα του Τσιάρα λίγο πριν το τέλος του αγώνα, κέρδισαν με 3-0 το Δοξάτο και βρίσκονται ένα βαθμό πίσω από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Σιταγροί έκαναν την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής κερδίζοντας με 1-0 την ομάδα των Κυργίων. Το γκολ του Τρελόπουλου λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι όσον αφορά την διαμόρφωση του σκορ η Χωριστή κέρδισε με 4-3 την ομάδα του Δουμπέσα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 όμως η ομάδα του Δουμπέσα με γκολ των Σέγκου και Τσιμισκίδη κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με 2-3. Η Χωριστή δεν είχε πει την τελευταία της «κουβέντα» και ισοφάρισε αρχικά με τον Παρασκευά, ενώ στο 90΄ ο Δημητριάδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το τελικό 4-3.

Ο Μποσκοψίου στις καθυστερήσεις του αγώνα έδωσε την νίκη στην ομάδα του Βώλακα η οποία κέρδισε μέσα την Ν. Αμισό με 2-3.

Με δύο γκολ του Λάμπρου η Κ. Βρύση πέρασε μέσα από το Φωτολίβος παίρνοντας τους τρείς βαθμούς της νίκης.