Home > Αθλητικά > Η ομάδα της ΕΛΑΣΠΥΡ κατέκτησε το κύπελλο στο 2ο  Εργασιακό Πρωτάθλημα Μπάσκετ Δράμας

Η ομάδα της ΕΛΑΣΠΥΡ κατέκτησε

το κύπελλο στο 2ο  Εργασιακό

Πρωτάθλημα Μπάσκετ Δράμας

Στο γήπεδο Κραχτίδης, πραγματοποιήθηκε ο τελικός του 2ου Εργασιακού Πρωταθλήματος Μπάσκετ Δράμας. Η ομάδα της ΕΛΑΣΠΥΡ, ήταν η νικήτρια κερδίζοντας με 77-54 την ομάδα της ARIVIA.

Με μεγάλη συμμετοχή των τοπικών ομάδων, το 2ο Εργασιακό Πρωτάθλημα Μπάσκετ στέφθηκε και φέτος με μεγάλη επιτυχία. Στον τελικό, όπου βρέθηκε πλήθος κόσμου για να παρακολουθήσει τον αγώνα μεταξύ των δυο ομάδων, υπήρξαν ωραίες μπασκετικές στιγμές, όπου αναδείχθηκε από όλους το ευ αγωνίζεσθαι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με την ΕΛΑΣΠΥΡ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 22-20. Το ημίχρονο, τελείωσε με 45-37 υπέρ της ΕΛΑΣΠΥΡ με τους Περιβολάρη και Καρακασίδη να είναι οι κύριοι εκφραστές της επιθετικής γραμμής.

Στην επανάληψη, ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 12-2 για να έρθει το τελικό 77-54.

ΕΛΑΣΠΥΡ (Προπονητής: Μιχαϊλίδης) :Περιβολάρης 23(3), Καρακασίδης 27(5),  Ψωμαδάκης, Μαλανδρής 4, Κούνιος, Ναλμπάντης, Λαμπρίδης 11(2), Κωνσταντινίδης 2, Σακατζιάδης 2, Ερίφης, Παπάλιας 8.

ARIVIA (Προπονητής: Γετερίδης): Παπαδόπουλος, Αποστόλου 21(3), Κονδυλίδης, Ανίσογλου 12(3), Σοφιανόπουλος 9(2), Στράντζαλης 1, Αμπεριάδης 9, Δημητριάδης, Αλβανίδης 2, Παπαγιάννης, Μαυρίδης.

Μετά το τέλος του αγώνα, πραγματοποιήθηκε η απονομή του Κυπέλλου στη νικητήρια ομάδα, καθώς και απονομή μεταλλίων σε όλους τους παίκτες «γιατί σκοπός του Πρωταθλήματος αυτού δεν είναι μόνο η νίκη, αλλά μέσα απ’ αυτή την γιορτή αθλητισμού, να κινητοποιήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους Δραμινούς», όπως είπε το μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής, κ. Ράδος.