Home > Αθλητικά > Παναχαϊκή – Δόξα Δράμας 0-1 Νίκη ψυχολογίας χάρισε ο Κρητικός στην Δόξα

Παναχαϊκή – Δόξα Δράμας 0-1 Νίκη ψυχολογίας χάρισε ο Κρητικός στην Δόξα

Παναχαϊκή – Δόξα Δράμας 0-1

Νίκη ψυχολογίας χάρισε

ο Κρητικός στην Δόξα

Με γκολ του Κρητικού, η Δόξα κέρδισε 1-0, την Παναχαϊκή μέσα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 16ης Αγωνιστικής της Super League 2. Η Δόξα, που πέτυχε μια νίκη ψυχολογίας για την συνέχεια του πρωταθλήματός, με τους Μαυραετούς να βγάζουν πάθος και αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας στο τέλος τους 3 βαθμούς της νίκης.

Η Δόξα, αν και δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, είχε τακτική και σχέδιο, δίνοντας χώρο στην ομάδα της Παναχαϊκής ώστε να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Η παίκτες της Παναχαϊκής, είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 25’, χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν την εστία του Ηλιάδη. Τα δυο φάουλ του Σιατραβάνη, στο 13’ και 19’, τα οποία σταμάτησαν πάνω στο τείχος, ήταν οι καλύτερες ευκαιρίες για τους Πατρινούς στο πρώτο ημίχρονο.

Η Δόξα, μετά το 25’ ανέβασε την απόδοσή της και παίζοντας έξυπνα κατάφερε να απειλήσει στο 28’, όταν ο Ρόβας έπιασε το σουτ, όμως ο Ατανάσκοβιτς απέκρουσε, και στην επαναφορά ο Λίτσκας δεν μπόρεσε να «πιάσει» το πλασέ. Η ευκαιρία του Ρόβα, ήταν και η καλύτερη του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο για τη Δόξα, η οποία θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ, ενώ στο 35’ η Δόξα «φωνάζει» για μαρκάρισμα του Λίτσκα και σπρώξιμο από τον Κοτσώνη, μέσα στην περιοχή.

Στο 36’, σουτ του Ρόβα η μπάλα σταμάτησε σε πόδια αμυντικών της Παναχαϊκής,  ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Λίτσκας δεν έπιασε την κεφαλιά όπως ήθελε, μέσα από την μικρή περιοχή, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Ατανάσκοβιτς.

Στην επανάληψη, η Δόξα απείλησε μόλις στο 51’, όταν ο Λίτσκας βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή, η μπάλα έφτασε στον επιθετικό της Δόξας μετά από λάθος διώξιμο του Κοτσώνη, όμως το σουτ του Λίτσκα πέρασε άουτ.

Στο 58’, ο Κρητικός με ωραία προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 1-0 για την Δόξα. Η ομάδα της Δόξας, είχε την ευκαιρία μέχρι το τέλος του αγώνα να πετύχει και άλλο γκολ, καθώς βρήκε χώρους, ωστόσο το 1-0, είναι αυτό που της έδωσε τη νίκη.

Η ομάδα της Παναχαϊκής, προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε στο 67’, όμως ο Τσελεπίδης δεν έπιασε την κεφαλιά όπως ήθελε και η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ ο Σιώπης στο 82’ έδιωξε την μπάλα, προτού καταλήξει στον Μυτίδη και την σπρώξει στα δίχτυα μετά από κόρνερ του Φορξυλιά.

Παναχαϊκή : Ατανάκοβιτς, Σταμόπουλος, Κοτσώνης, Πατάπης, Ιντζόγλου (64′ Φροξυλιάς), Τσελεπίδης. Ανάκογλου, Παπατόλιος (84′ Μουστακόπουλος), Μυτίδης, Μαυριάς (72′ Κυνηγόπουλος), Σιατραβάνης.

Δόξα Δράμας : Ηλιάδης, Σιώπης, Κουκόλης, Καψάλης, Πλέγας (80′ Παρασκευάς), Παπαργυρίου, Λίτσκας (70′ Αναστασίου), Κρητικός, Ρόβας, Πινδώνης, Μαρκοπουλιώτης (46′ Αποστολίδης).