Home > Αθλητικά > Παναχαϊκή-Δόξα Δράμας 1-0

Παναχαϊκή-Δόξα Δράμας 1-0

Η Παναχαϊκή  πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στην αήττητη, μέχρι σήμερα, Δόξα Δράμας με 1-0 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Πάτρας,  κατάφερε να προηγηθεί στο 27′ με  σουτ του Αποστολόπουλου. Στο 36′ ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Δόξα όταν ο  Μαρκόπουλος  βρέθηκε απέναντι στον Βρονταρά  όμως δεν έπιασε  καλό σουτ στέλνοντας την μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη η Δόξα Δράμας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κι έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 1-1. Συγκεκριμένα, στο 48′ ο Σπυρόπουλος από κοντά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Βρονταρά . Στο 80΄ η κεφαλιά του Μαρκόπουλου πέρασε λίγο άουτ από την εστία. Δυο σημαντικές  περιπτώσεις όπου η Δόξα θα μπορούσε να πετυχει γκολ και να πάρει τον βαθμό ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπο να σκοράρουν και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μουστακόπουλος (62′ Μπουτζίκος), Λουμπαρδέας, Μακρυδημήτρης, Φουρλάνος, Φωτάκης (62′ Αργυρόπουλος), Γκίνο, Στεργίδης, Αποστολόπουλος (81′ Ελευθεριάδης), Μωραΐτης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Α. Διγκόζης): Μένκα, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Σπυρόπουλος (82′ Νατσιόπουλος), Πεταυράκης, Κάσες, Μαχαίρας (59′ Γουνδουλάκης), Τσούτσης (46′ Ματσούκας), Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος, Ριζογιάννης