Home > Αθλητικά > Πανελλήνιο πρωτάθλημα Διάθλου στο Φαλακρό Μεγάλες επιτυχίες για Δραμινούς αθλητές Δύο Χρυσά η Χαραλαμπίδου – Αργυρό η Κώτσαλου – Χάλκινο οι Χριστοφορίδης, Δομούζογλου

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Διάθλου στο Φαλακρό

Μεγάλες επιτυχίες για Δραμινούς αθλητές

Δύο Χρυσά η Χαραλαμπίδου – Αργυρό η Κώτσαλου

Χάλκινο οι  Χριστοφορίδης, Δομούζογλου

Έντονος ήταν ο συναγωνισμός στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Διάθλου που διεξήχθε στο Φαλακρό της Δράμας. Την πρώτη ημέρα, 10.3.18, στο αγώνισμα της ταχύτητας ο Νίκος Τσουρέκας ήταν ο μεγάλος νικητής της κατηγορίας αντρών μετά από μια ᾽᾽δραματική᾽᾽ κούρσα που κρίθηκε στις βολές. Ο Τσουρέκας ήταν πιο εύστοχος (3 άστοχες βολές) από το φαβορί Καραμίχα Κλεάνθη (5 άστοχες) και ανέβηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου σε Πρωτάθλημα Διάθλου. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Δημήτρης Μπατσής με 6 άστοχες βολές. Στις γυναίκες η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου (από την Δράμα) πήρε το χρυρό μετάλλιο χάρη στην εξαιρετική σκοποβολή  (2 άστοχες βολές) αφήνοντας το μεγάλο φαβορί Γεωργία Νιμπήτη (5 άστοχες) στη δεύτερη θέση. Τρίτη τερμάτισε η Ελευθερία Στανίδου με 10 άστοχες βολές. Στους Παίδες και Κορασίδες οι Γιώργος Αναστασιάδης και Νεφέλη Τίτα, αντίστοιχα, ήταν αλάνθαστοι και εξαιρετικοί στο σκι και κέρδισαν μάλλον εύκολα τους αντιπάλους τους.

Τη δεύτερη ημέρα (11.3.18) στο αγώνισμα ατομικής χρονομέτρησης στους άντρες ο Νίκος Τσουρέκας (4 άστοχες) κέρδισε το δεύτερο χρυσό. Ο συναγωνισμός του με τον δεύτερο Καραμίχα Κλεάνθη (6 άστοχες) κρίθηκε στις βολές αν και στο σκι ο δεύτερος είχε καλύτερο χρόνο. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Δραμινός Σταύρος Χριστοφορίδης που εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των πολύ νεώτερων συναθλητών. Ένας από τους κορυφαίους αθλητές της ιστορίας του ελληνικού Διάθλου, ανέβηκε μετά από πολλά χρόνια στο βάθρο των νικητών.   Στις γυναίκες η Γεωργία Νιμπήτη ήταν πολύ καλύτερη στο σκι και πολύ προσεχτική στις βολές (11 άστοχες) και πήρε την πρώτη θέση χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Το αργυρό πήρε η Δραμινή νικήτρια Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου (11 άστοχες) και το χάλκινο η Στάκινου Ελευθερία (20 άστοχες).

Στους παίδες και κορασίδες, στο ίδιο αγώνισμα, οι Γιώργος Αναστασιάδης (2 άστοχες βολές) και Νεφέλη Τίτα (καμία άστοχη βολή) επανέλαβαν και την δεύτερη μέρα καλή εμφάνιση και ανέβηκαν και πάλι στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

GALAKRO1

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία που συνδυάστηκε με μεγάλες διακρίσεις για τους Δραμινούς αθλητές/τριές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Διάθλου.

Εκτός την Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα που κατάφερε και πήρε 2 Χρυσά στη Κατηγορία των Γυναικών και Νεανίδων, επίσης η Μεγάλου Μαρία κατέλαβε την 5η θέση.

Στις Κορασίδες αργυρό και χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν αντίστοιχα οι Κώτσαλου Ιωάννα και Δομούζογλου Γεσθημανή ενώ η Μαυρίδου Μαριτίνα και η Μεγάλου Σοφία κατάφεραν και πλασαρίστηκαν στην 5η και 6η θέση. Τέλος στους Παίδες την 5η και 6η θέση πήραν ο Κατσανίδης Παναγιώτης και Ελευθεριάδης Άγγελος

Την Δεύτερη μέρα η Μεγάλου Μαρία  τερμάτισε στην 4η θέση.

Στις Κορασίδες την δεύτερη μέρα η Κώτσαλου Ιωάννα και Δομούζογλου Γεσθημανή κατέκτησαν την 2η και 3η Θέση αντίστοιχα με την Μαυρίδου Μαριτίνα και Μεγάλου Σοφία να τερματίζουν στην 5η και 6η Θέση.

Σημαντική ήταν η βοήθεια  της Διεύθυνσης του Χιονοδρομικού Κέντρου Φαλακρού Δράμας για τη υποστήριξη που παρείχε ώστε να στηθεί και να διεξαχθεί ο ποιο απαιτητικός και δύσκολος αγώνας της Ελληνικής Χιονοδρομίας. Επίσης σημαντική ήταν η βοήθεια των δύο χειριστών των χιονοστωτήρων Γιάννη Ανδραλη  και Γιώργο Κόγια  που παρά τις υψηλές θερμοκρασίες και την έλλειψη Χιονιού κατάφεραν με την εμπειρία τους και παρείχαν αξιοπρεπέστατες Πίστες για την Διεξαγωγή των αγώνων.