Home > Αθλητικά > ΠΑΟΚ – Δράμα 86 30-29- Ήττα στην παράταση για την ομάδα της Δράμας

ΠΑΟΚ – Δράμα 86 30-29- Ήττα στην παράταση για την ομάδα της Δράμας

ΠΑΟΚ – Δράμα 30-29

Ήττα στην παράταση

για την ομάδα της Δράμας

Με γκολ του Νικολαϊδη στην τελευταία φάση της παράτασης ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ομάδα της Δράμας με 30-29. Στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 14-10.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Δράμας προηγήθηκε με 16-17 στο 37’. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «θρίλερ», πηγαίνοντας γκολ – γκολ με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ισοφαρίζει σε 26-26 και να οδηγείται το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Τζωρτζίνη με τη Δράμα να ισοφαρίζει διαρκώς και πάλι. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ενώ η μπάλα ήταν στα χέρια των Δραμινών, οι παίκτες του Πάνου Γούσιου έκλεψαν την μπάλα, μετά από σουτ στο δοκάρι εκείνη κατάληξε στον Νικολαΐδη που σκόραρε δύο δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης. Με τον τρόπο αυτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του κυπέλλου χάντμπολ ανδρών.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-1, 7-4, 9-5, 11-9, 14-10 (ημχ), 16-15, 18-19, 21-20, 24-23, 26-26, 26-26 (κ.α.), 28-27, 30-29.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Παλάσκας 6, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 2, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Λιάπης 2, Κυριακίδης, Άρσιτς, Στογιάνοβιτς 3, Τζωρτζίνης 5, Καραγκιοζόπουλος 2.
Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Τοζακίδης, Λ. Παπάζογλου, Βάκκας, Καφαντάρης 3, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Θ. Παπάζογλου 7, Τουνγκελίδης 6, Δέσπος 1, Φραγκούλης, Καβάζης, Παπαδόπουλος 3, Τόσκας 3, Σίνα 2.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Πατιός. Κόκκινη: Τσαναξίδης (53:12 – τρία δίλεπτα). Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 4/4 – 0/0