Home > Αθλητικά > Πλατανιάς – Δόξα Δράμας 1-3 Άλωσε την Κρήτη η Δόξα Δράμας

Πλατανιάς – Δόξα Δράμας 1-3 Άλωσε την Κρήτη η Δόξα Δράμας

Πλατανιάς – Δόξα Δράμας 1-3

Άλωσε την Κρήτη

η Δόξα Δράμας

Τη δεύτερη και πιο σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Δόξα και κέρδισε με 1-3 μέσα στον Πλατανιά, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 2. Η Δόξα έπαιξε, κατά διαστήματα, καλό ποδόσφαιρο απέναντι στον Πλατανιά, είχε την κατοχή της μπάλας και μπήκε στο παιχνίδι για να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης.

Το πρώτο εικοσάλεπτο ανήκε στη Δόξα, όπως και το τελευταίο τέταρτο με τους μαυραετούς να χάνουν κλασικές ευκαιρίες για γκολ και κόντρα στη ροή ο Πλατανιάς να προηγείται με τον Νίλι στο 42’. Ευτυχώς η Δόξα ισοφάρισε γρήγορα και πήγε στο ημίχρονο με 1-1 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ρόβας.

Στην επανάληψη η Δόξα έδωσε χώρο στον Πλατανιά και στις αντεπιθέσεις με γκολ των Κρητικού και Ιωαννίδη, λίγο πριν το τέλος του αγώνα, πήρε τη νίκη που θα βοηθήσει στην ψυχολογία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Νιαυραδάκης (79’ λ.τρ. Πουρζιτίδης), Ρεβυθόπουλος, Σαάντο, Ουές (60’ Λεϊρία), Ποζατζίδης (71’ Λεωνιδόπουλος), Καραγκούνης, Μποσέτι, Νίλι, Μιγκέλ, Λουκίνας.

Δόξα Δράμας (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Σιώπης (81’ Παρασκευάς), Παπαργυρίου, Κουκόλης, Μαρκοπουλιώτης, Οικονόμου (65’ Αργυρόπουλος), Πλέγας, Κρητικός, Ρόβας (84’ Περέγιο), Χάμοντ, Ιωαννίδης.