Home > Αθλητικά > Πρωταθλητές Βάνιας και Τσακίρη

Πρωταθλητές Βάνιας και Τσακίρη

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος 2017 κέρδισαν οι Κλεάνθης Καραμίχας και Μαρία Ντάνου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρ. Αντοχής που πραγματοποιήθηκε στα 3-5 Πηγάδια. Την πρώτη ημέρα των αγώνων (11.3.17) και στο αγώνισμα του Σπριντ οι δύο πρωταθλητές ήταν οι νικητές στις κατηγορίες αντρών και γυναικών αντίστοιχα. Στο αγώνισμα της κατηγορίας Αντρών ο συναγωνισμός ήταν πολύ έντονος και την πρώτη θέση ο πρωταθλητής του ΕΟΣ Μετσόβου την κέρδισε στα τελευταία μέτρα από τον Αλέξη Βανιά, ο οποίος ήταν πρώτος σε όλες τις προκριματικές φάσεις.  Στους Εφήβους – Νεανίδες πρώτοι νικητές ήταν οι Παναγιώτης Παπάσης και Ραφαέλα Μαυρουδή. Ενώ στους Παίδες και Κορασίδες πρώτευσαν για ακόμη μια φορά ο Γιώργος Αναστασιάδης και η Στυλιανή Γιαννακοβίτη.

Την ίδια ημέρα έγινε και το αγώνισμα του Ομαδικού Σπριντ με τον ΕΟΣ Μετσόβου (Καραμίχας και Παπάσης) και τον ΕΟΣ Νάουσας (Ντάνου, Γιαννακοβίτη) να ανεβαίνουν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και να συνεχίζουν να διατηρούν μια πολυετή παράδοση, που τους θέλει πρώτους νικητές στα ομαδικά αγωνίσματα αντρών και γυναικών αντίστοιχα.

Τη δεύτερη ημέρα (12.3.17) στους άντρες και στο αγώνισμα των 10 χλμ, ο Αλέξης Βανιάς ήταν εξαιρετικός και κέρδισε εύκολα το χρυσό μετάλλιο. Ήταν το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία του ΣΧΟ Έσπερου Καλαμαριάς στο Σκι Αντοχής. Στις Γυναίκες, στα 5 χλμ, η Μαρία Τσακίρη δεν αφησε καμία συναθλήτρια της να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της. Ο Νίκος Τσουρέκας δυσκολεύτηκε από τον Παναγιώτη Παπάση αλλά κέρδισε την πρώτη θέση στην κατηγορία των εφήβων. Το ίδιο έντονος ήταν ο συναγωνισμός στις νεανίδες με την Ευφροσύνη Γιαννακοβίτη να κατακτά τελικά το χρυσό μετάλλιο και να αφήνει στη δεύτερη θέση την Ραφαέλα Μαυρουδή. Στις Παίδες και Κορασίδες στο αγώνισμα των 3 χλμ, οι Γιώργος Αναστασιάδης και Στυλιανή Γιαννακοβίτη διπλασίασαν τα χρυσά μετάλλια τους.