Home > Αθλητικά > Πρώτη αγωνιστική εμφάνιση για τον ποδηλατικό όμιλο Δράμας

Πρώτη αγωνιστική εμφάνιση για τον ποδηλατικό όμιλο Δράμας

Με συμμετοχή αθλητών και αθλητριών από 21 σωματεία απ’ όλη την Ελλάδα, ολοκληρώθηκε ο διήμερος αγώνας “Γύρος Λάρισας” το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Την πρώτη ημέρα, στην ατομική χρονομέτρηση συμμετείχαν 149 αθλητές και τη δεύτερη μέρα στην αντοχή 178 αθλητές. Ανάμεσα στου συλλόγους ήταν και ο ποδηλατικός όμιλος Δράμας που πήρε μέρος με οκτώ αθλητές. Την πρώτη ημέρα, στην ατομική χρονομέτρηση συμμετείχαν στην κατηγορία ελίτ, οι: Κώστας Ευκαρπίδης, Λευτέρης Τσελεγγίδης, Δημήτρης Φλώρος. Στην κατηγορία ΟΠΕΝ όπεν συμμετείχε ο Λευτέρης Καζατσανίδης όπου και κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία!

Την δεύτερη ημέρα, στο αγώνισμα αντοχής, οι αθλητές της κατηγορίας elit, είχαν να διανύσουν 96χλμ(3 στροφές των 32χλμ). Συμμετείχαν, Ευκαρπίδης Κωνσταντίνος, Τσελλεγίδης Λευτέρης, Ταϊγανίδης Νικόλαος και Φλώρος Δημήτρης.

Ενθαρρυντικά τα πρώτα συμπεράσματα για τους αθλητές μας, αν και επισκιάστηκαν από την πτώση του Ευκαρπίδη, χωρίς όμως κάτι τόσο σοβαρό.

Στην κατηγορία, όπεν, οι Καζατσανίδης Λευτέρης, Κουρτίδης Χάρης, Μάντζιαρης Ιωάννης και Ουζούνης Μάριος έδωσαν, για 64χλμ(2 στροφές), τον καλύτερο τους εαυτό και ανταμείφθηκαν με 3η θέση για τον Μάριο και 4η για τον Γιάννη, στην +40 της όπεν.

Καθοριστική ήταν η βοήθεια απο τον αγωνιστικό διευθυντή Χρήστο Κηπουρό καθώς και τον συνοδό Κώστας Σταμπολίδης.