Home > Αθλητικά > Πρώτη νίκη στη Super League 2 για τους Μαυραετούς Απόλλων Πόντου-Δόξα Δράμας 0-1

Πρώτη νίκη στη Super League 2

για τους Μαυραετούς

Απόλλων Πόντου-Δόξα Δράμας 0-1

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 πέτυχε η Δόξα μέσα στην Καλαμαριά κερδίζοντας με γκολ του Ιωαννίδη 1-0 τον Απόλλων Πόντου στη 2η αγωνιστική. Η ομάδα της Δόξας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε ευκαιρίες με τους Χάμοντ, Κρητικό και Ιωαννίδη για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερή τους ευκαιρία πέντε λεπτά πριν το τέλος του 45λέπτου με τον Μπρίτο.

Στην επανάληψη η Δόξα κατάφερε με γκολ του Ιωαννίδη πέντε λεπτά πριν το τέλος του 90λέπτου να πάρει τη νίκη μέσα στην Καλαμαριά δίνοντας ταυτόχρονα την κατάλληλη ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Απόλλων Πόντου: Πολίτης, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Πουρτουλίδης, Καλογέρης (87′ Λουφάκης), Θεολόγου, Αμαραντιδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (73΄ Δόρης)

Δόξα Δράμας: Μεέκα, Χάμοντ, Καψάλης, Κόντος (72΄ Αποστολίδης), Κουκόλης, Κρητικός, Παπαργυρίου, Πινδώνης, Πλέγας, Σιώπης, Ιωαννίδης.

*Πριν τη σέντρα τηρήθηκε εντός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Νίκου Τριγλιανού, φιλάθλου που έχασε τη ζωή του στο παιχνίδι Απόλλων Πόντου-Χανιά (1η αγωνιστική).