Home > Αθλητικά > Σάρωσαν τα μετάλλια οι αθλητές του ΑΟ Δράμας στον 35ο γύρο της Πόλης των Σερρών

Σάρωσαν τα μετάλλια οι αθλητές του ΑΟ Δράμας στον 35ο γύρο της Πόλης των Σερρών

Σάρωσαν τα μετάλλια οι αθλητές του ΑΟ Δράμας

στον 35ο γύρο της Πόλης των Σερρών

Με μεγάλη επιτυχία, και με τη συμμετοχή εκατοντάδων αθλητών, ολοκληρώθηκε την Κυριακή, ο 35ος Γύρος της Πόλης των Σερρών, που διοργανώθηκε απ’ την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, σε συνεργασία με το Δήμο Σερρών.

aod4

Με σύνθημά το «Αγάπα το περιβάλλον, περιβάλλει ό,τι αγαπάς», και έχοντας ως σύμμαχό τον καλό καιρό, μικροί και μεγάλοι δρομείς ξεκίνησαν απ’ την Πλατεία Ελευθερίας και έτρεξαν με την ψυχή τους, απολαμβάνοντας μια γιορτή του αθλητισμού και του περιβάλλοντος.

Οι αθλητές αγωνίστηκαν σε τέσσερις διαφορετικές κατηγορίες:

1) Ειδική κατηγορία . Άτομα με αναπηρία –αθλητές κατηγορίας special Olympics 300 μ.

2) Για μαθητές – τριες Δημοτικών Σχολείων 1.500 μ

3) Για μαθητές – τριες Γυμνασίων 2.500 μ

4) Για μαθητές – τριες Λυκείων & μεγαλύτερους-ρες 5.000 μ

aod1

Παράλληλα με τον 35ο Γύρο, στην Πλατεία Ελευθερίας φιλοξενήθηκε η δράση «Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης», όπου, απ’ τις 10:00 έως τις 14:00, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τη σωστή ανακύκλωση βιωματικά και μέσω παιχνιδιών.

aod3

Ανάμεσα στους αθλητές ήταν και πολλοί Δραμηνοί αλλά και αθλητές του ΑΟ Δράμας, όπου σάρωσαν τα μετάλλια, καθώς κατέκτησαν τρία χρυσά μετάλλια και μία 4η θέση. Στα 5.000 μ. ο Τζιερτζίδης Στέφανος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην γενική κατηγορία ανδρών. Στην 4η θέση γυναικών στο ίδιο αγώνισμα τερμάτισε η Σωτήρ Ελένη. Στα 2.500 μ. για μαθητές Γυμνασίου χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κεραμιδάς Θεόδωρος, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στα κορίτσια χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Δημητριάδου Φωτεινή (όλοι αθλητές του ΑΟΔ). Σε πολύ καλές θέσεις τερμάτισαν και η Ζαγιακου Ναταλία, Τζιερτζίδου Μαρία, Μπαντή Αθανασία και ο Σαββίδης Χαράλαμπος, ενώ στον αγώνα των 1500μ Δημοτικών πήρε μέρος η Τσιφτσόγλου. Οι αθλητές έχουν προπονήτρια την Αθανασίου Ευαγγελία  η οποία εμφανώς χαρούμενη μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε ευχαριστημένη με τις επιτυχίες των παιδιών καθώς το μέλλον τους ανήκει.