Home > Αθλητικά > Σάρωσαν τα μετάλλια οι Δραμινοί αθλητές στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα-Επιστροφή στα στάδια, επιστροφή στην αγωνιστική δράση

Επιστροφή στα στάδια, επιστροφή στην αγωνιστική δράση

Σάρωσαν τα μετάλλια

οι Δραμινοί αθλητές

στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα

Σε όλη την επικράτεια το πρώτο Σαββατοκύριακο του Μαΐου, εκατοντάδες αθλήτριες και αθλητές, προπονήτριες και προπονητές, εκπρόσωποι Συλλόγων, κριτές, επέστρεψαν στον φυσικό τους χώρο που δεν είναι άλλος από το στάδιο.

Σε 10 από τους 18 ομίλους του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος είχαμε αθλητική δραστηριότητα το Σάββατο 8 και την Κυριακή 9 Μαΐου.

Οι Αθλητικοί Σύλλογοι του Στίβου, από την Ανατολική Μακεδονία και Θράκη, συναντήθηκαν στο γήπεδο της Καβάλας όπου το περασμένο Σαββατοκύριακο πραγματοποιήθηκε το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών που διεξάγει ο ΣΕΓΑΣ κάθε χρόνο και αποτελεί προκριματικούς για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου στην Πάτρα.

Ένα ξεχωριστό Σαββατοκύριακο σε διάφορες περιοχές της επικράτειας που το περίμεναν όλοι, πολύ καιρό λόγω των ειδικών συνθηκών που έχει επιφέρει η πανδημία στη χώρα μας.

Η πεμπτουσία του Κλασικού Αθλητισμού είναι η ευγενής άμιλλα, ο συναγωνισμός, μέσα από τον οποίο ξεχωρίζει ο καλύτερος και για το οποίο ο αθλητής  προετοιμάζεται και περιμένει τη στιγμή που θα συναγωνισθεί με ίσους όρους τους συναθλητές του στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΣΕΓΑΣ τηρώντας τα υγειονομικά πρωτόκολλα, έδωσε την ευκαιρία σε αθλήτριες και αθλητές να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους, διασφαλίζοντας την προπονητική και αγωνιστική λειτουργία του ελληνικού στίβου σε μια ιδιαίτερα απαιτητική χρονιά που περιλαμβάνει Ολυμπιακούς, Πανευρωπαϊκούς και άλλα μεγάλα διεθνή αλλά και τα εθνικά Πρωταθλήματα.

Η αγωνιστική αρχή στον ανοιχτό στίβο με την διεξαγωγή του Διασυλλογικού πρωταθλήματος, ενός εκ των κορυφαίων Συλλογικών αγώνων, έγινε με αρκετά αισιόδοξα μηνύματα σε κάθε τομέα.

Πρώτα-πρώτα με την συμμετοχή των αθλητριών και των αθλητών που περίμεναν από τα προπονητήρια να «δείξουν» την αγωνιστική τους κατάσταση συναγωνιζόμενοι τους συναθλητές τους άλλων Συλλόγων. Μαζί με τους αθλητές ενεργοποιήθηκε και όλος ο μηχανισμός των Συλλόγων για τη συμμετοχή και των άλλων διαδικασιών για τον αγώνα.  Οι προπονητές είχαν την αγωνία για την αγωνιστική κατάσταση των αθλητών τους και ο οργανωτικός μηχανισμός του ΣΕΓΑΣ μαζί με τους κριτές για την άρτια και αξιόπιστη οργάνωση.

Τα μηνύματα είναι πολυεπίπεδα αλλά τα κυρίαρχα είναι η αισιόδοξη κατάσταση και οι επιδόσεις των αθλητών και αθλητριών μας που δείχνουν θετική συνέχεια.

Στον πρώτο όμιλο, αγωνίστηκαν οι Δραμινοί αθλητές στο γήπεδο της Καβάλα και ξεχώρισε ο Κώστας Δουβαλίδης στα 110μ εμπόδια που ήταν νικητής με 13.84.

Στην δεύτερη θέση, ήταν ο αθλητής του ΣΚΑ Δράμας, Παύλος Μπόϊτσιος με 14,73.

Στα 5000 μ. η Αναστασία Γαβριήλογλου αθλήτρια του ΣΚΑ Δράμας, κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο και στα 1500 μ. την δεύτερη θέση.

Στο επί κοντώ, ο Άγγελος – Τζανής Ανδρέογλου αθλητής του ΣΚΑ Δράμας, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση στα 4,80.

Στη σφαίρα, χρυσό μετάλλιο πήρε η Χρυσάνθη Μαρκοπούλου με 13,18 αθλήτρια του ΣΚΑΔ.

Στο μήκος, την δεύτερη και τρίτη θέση κατέλαβαν οι Άγγελος Ανδρέογλου και Παύλος Μπόϊτσιος, αθλητές του ΣΚΑΔ.

Στον δίσκο, το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Σοφία Γρηγοριάδου αθλήτρια του ΣΚΑΔ.

Ο Στέφανος Τζιερτζίδης αθλητής του Αθλητικός Όμιλος Δράμας, κατέκτησε δυο χρυσά μετάλλια στα 3000 Φ.Ε. και 5000 μ. με ατομικό ρεκόρ.

Η Δήμητρα Γεωργιάδου, αθλήτρια του Α.Ο. Δράμας, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 3000 Φ.Ε. και χάλκινο στο τριπλούν.

Ο Χρήστος Μουλιστάνος, αθλητής του Αθλητικού Συλλόγου Δοξάτου, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στη σφαιροβολία με 14,58 και την τρίτη θέση στη δισκοβολία με 38,50.

Η αθλήτρια του Α.Σ. Δοξάτου, Παυλίνα Χριστοφυλλάκη, κατέκτησε την δεύτερη θέση στο ακόντιο με 36,53 και το αργυρό μετάλλιο πήρε η Μαρία Κουρσιούμη στο άλμα σε ύψος.

Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους αθλητές που αγωνίστηκαν και μόνο για τη συμμετοχή τους μετά από μια δύσκολη αγωνιστική χρονιά.