Home > Αθλητικά > Σκι – Δρόμος Αντοχής Εξαιρετική εμφάνιση του ΕΟΣ Δράμα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Σκι – Δρόμος Αντοχής

Εξαιρετική εμφάνιση του ΕΟΣ Δράμα

στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Στο Ανήλιο Μετσόβου ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα δρ. αντοχής τις 20 και 21 Μαρτίου. Οι πολύ κακές καιρικές συνθήκες δυσκόλεψαν τις προσπάθειες των αθλητών και πολλαπλασίασαν το βαθμό δυσκολίας των αγωνισμάτων και τις δύο ημέρες. Την πρώτη ημέρα στα αγωνίσματα της ταχύτητας ατομικἠς εκκίνησης ο συναγωνισμός ήταν ιδιαίτερα έντονος με τον Νίκο Τσουρέκα να κάνει τον καλύτερο χρόνο αλλά να χάνει στο νήμα το χρυσό μετάλλιο από τον Απόστολο Αγγέλη, στην τελική φάση. Τρίτος τερμάτισε ο εξαιρετικός Γιώργος Αναστασιάδης.

Στις γυναίκες, η Μαρία Ντάνου, είχε το καλύτερο χρόνο αλλά μια πτώση στην τελική φάση έδωσε την ευκαιρία στην Νεφέλη Τίτα και Ιωάννα Κώτσαλου, να την προσπεράσουν και να τερματίσουν στην πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα, στην τρίτη θέση τις ακολούθησε η Μαρία Ντάνου.

xaralampidoy

Οι αθλητές του ΕΟΣ Δράμας που πήραν μέρος πραγματοποίησαν εξαιρετικές επιδόσεις για τα δεδομένα σε όλες τις κατηγορίες. Την πρώτη μέρα των αγώνων στο σπρίντ 1200 m η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου κατέλαβε την 6η θέση μετά από πτώση στον τελικό, ενώ η Μαριτίνα Μαυρίδου την 11η θέση. Στους άνδρες, το καλύτερο πλασάρισμα το έκανε ο Νικόλαος Μαυρίδης στην 12η θέση με τον Εμμανουήλ Μηλιαράκη στην 16η θέση, τον Κωνσταντίνο Ζαΐμη στην 18η θέση και τον Φίλιππο Αναστασιάδη στην 19η θέση, στην πρώτη του εμφάνιση.

Στην κατηγορία παίδων ο Ιωάννης Αναστασιάδης, πρωτοεμφανιζόμενος και αυτός κατέλαβε την 10η θέση. Στα ομαδικά αθλήματα η ομάδα τις Δράμας στις Νεανίδες κατέκτησε την 2η θέση με τις Χαραλαμπίδου και Μαυρίδου. Στους άνδρες, η ομάδα της Δράμας κατέκτησε την 5η θέση με τους Μαυρίδη και Αναστασιάδη Φ. Τέλος, να σημειωθεί ότι συμμετείχαν στο ίδιο αγώνισμα με εξαιρετική εμφάνιση και οι δύο μικροί της δραμινής ομάδας, Ιωάννης και Κωνσταντίνος Αναστασιάδης

Την δεύτερη μέρα τον αγώνων στις Γυναίκες, η Χαραλαμπίδου έκανε εξαιρετική εμφάνιση κατακτώντας την τετάρτη θέση στην γενική και δεύτερη θέση στις Νεανίδες στο αγώνισμα τον 5 χιλιόμετρων. Στους άνδρες, στα 10 χιλιόμετρα ο Κωνσταντίνος Ζαΐμης πήρε την 14η θέση και ο Φίλιππος Αναστασιάδης την 15η θέση. Στους Παίδες, ο Ιωάννης Αναστασιαδης κατέκτησε την 7η θέση και τέλος στους Παμπαίδες ο βενιαμίν της «παρέας» Κωνσταντίνος Αναστασιάδης κατέκτησε την 10η θέση.

Αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα του ΕΟΣ Δράμας, όπου χρόνο με το χρόνο βελτιώνονται και πραγματικά σύντομα θα έχουν ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.