Δόξα Δράμας – Ο.Φ.Ιεράπετρας 0-3

Συνεχίζεται ο κατήφορος

για τη Δόξα Δράμας

Του Γιάννη Κιοσίδη

Ξεκίνησαν χθες οι αγώνες παραμονής στη Super league 2 με τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής στα πλέι άουτ. Η Δόξα, υπέστη ήττα σοκ και από τον Ο.Φ.Ιεράπετρας στη Δράμα και σε συνδυασμό με τη νίκη του Καραϊσκάκη κινδυνεύει πλέον να χάσει την παραμονή της στην κατηγορία.

Το ερώτημα που απασχολεί πλέον όλους τους φιλάθλους της ομάδας είναι αν ο αγωνιστικός και όχι μόνο κατήφορος της ομάδας έχει τελειωμό. Η ευθύνη είναι συλλογική και βαραίνει όλους το ίδιο στην ΠΑΕ της Δόξας Δράμας.

Η Δόξα, για ένα ακόμα παιχνίδι παρουσίασε αμυντικές αδυναμίες, τακτικά κενά και ο Ο.Φ.Ι., χωρίς να είναι αγωνιστικά καλύτερη ομάδα, κατάφερε και πήρε μια σπουδαία νίκη που την κρατάει ζωντανή.

Δεν υπάρχουν πλέον άλλοθι και δικαιολογίες για την ομάδα της Δόξας Δράμας, καθώς οι Μαυραετοί έχουν φτάσει στο «χείλος του γκρεμού». Η απαίτηση όλων είναι να διατηρήσει ο Σύλλογος την αξιοπρέπειά του και φυσικά να παρουσιάζει αγωνιστικά ένα σύνολο που τουλάχιστον προσπαθεί.

Αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 5’ ο Κουκόλης στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά ψαράκι, η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Στεφανάκου. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παρασκευάς με κεφαλιά διώχνει πριν η μπάλα καταλήξει στον αμαρκάριστο Μπαράτα.

Στο 11’, ο Μπαράτα πήρε τη μπάλα στον χώρο του κέντρου, προχώρησε στη μεγάλη περιοχή ανενόχλητος και ανάμεσα σε τέσσερις αμυντικούς έκανε το σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Στεφανάκου.

Στο 16’, ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για τη Δόξα με πλασέ του Κουτσιανικούλη. Στο 30’, μετά από φάουλ του Ντούνη ο Περδίκης με κεφαλιά κάνει το 0-2 για την ομάδα της Κρήτης, ενώ η Δόξα για ένα ακόμη παιχνίδι, «πληρώνει» την κακή της αμυντική λειτουργία.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κουτσιανικούλης μετά από πάσα του Πινδώνη, βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο όμως το τελείωμά του ήταν κακό.

Στην επανάληψη, η Δόξα δημιούργησε την πρώτη της καλή ευκαιρία μετά από είκοσι λεπτά

με τον Μαυρία, ενώ δέκα λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μασουέρο για τους φιλοξενούμενους πέρασε μόλις άουτ. Στο 82’, ο Κούστα με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή διαμορφώνει το τελικό 0-3 για τους φιλοξενούμενους, ενώ μετά το τέλος του αγώνα υπήρχαν αντιδράσεις στο πρόσωπο του προπονητή της Δόξας, Θανάση Κολιτσιδάκη με το κλίμα να είναι τεταμένο.

Ο προπονητής του Ο.Φ.Ι. κ. Καβακάς, τόνισε ότι «Ήταν μια δίκαιη νίκη για την ομάδα μας που αδικείται από την βαθμολογική της θέση. Δεν απειληθήκαμε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον μπαίνουμε και εμείς στο «κόλπο» της παραμονής».

Από τους ανθρώπους της Δόξας, δεν προχώρησε κανείς σε δηλώσεις μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς, Μπολάκης (88′ Αγιώτης), Άντερσον, Κουκόλης, Χάμοντ, Μαρινάκης (46′ Αγγελόπουλος), Μαυριάς (88′ Μπελεβώνης), Κουτσιανικούλης, Πινδώνης (46′ Σαμπανίδης), Μπαράνκο (70′ Μενσά).

ΟΦ Ιεράπετρας (Καβακάς): Παπαδόπουλος, Καψάλης, Περδίκης (73′ Σμίλτος), Ζήσης (65′ Αρναούτογλου), Χατζητερζόγλου, Λεμονής, Φουάσης (73′ Μασουέρο), Γκίνη, Μπαράτα (60′ Βογιατζής), Κούστα, Ντούνης (73′ Βουό).