Home > Αθλητικά > Ταε κβον ντο Αλέξανδρος Μπάρκοφ και Ελένη Παπάζογλου χρυσά μετάλλια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα

Ταε κβον ντο

Αλέξανδρος Μπάρκοφ και Ελένη Παπάζογλου

χρυσά μετάλλια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα

Με τη συμμετοχή 800 αθλητών και αθλητριών από 197 σωματεία, πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων, το πανελλήνιο πρωτάθλημα ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ παίδων και κορασίδων.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα χαρακτηρίζεται από αγώνες υψίστης δυσκολίας, καθώς ο κάθε αθλητής καλείται να συμμετάσχει σε τουλάχιστον 6 αναμετρήσεις στην διάρκεια της διοργάνωσης.

Στην διοργάνωση πήρε μέρος και ο  δραμινός σύλλογος από την Προσοτσάνη “ΑΤΛΑΝΤΑΣ” που κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια.

papazogloy2

Στα κορίτσια η Ελένη Παπάζογλου αθλήτρια του “ΑΣ Άτλαντας Προσοτσάνης Δράμας” κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στα 37 κιλά κερδίζοντας στον τελικό την Δήμητρα Συνοδινού από τον σύλλογο “Δύναμη Πατρών.

mpakrof

Στους παίδες και στα 37 κιλά ο Αλέξανδρος Μπαρκόφ αθλητής του “Άτλαντας Προσοτσάνης” κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας στον τελικό τον Κύριλλο Παπαλαζαρίδη από τον “ΑΣ Μενεμένης”.

Σημαντική διάκριση για τον Δραμινό Σύλλογο, καθώς κατέκτησε την 2η θέση βαθμολογικά Πανελληνίως πίσω από την “Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης” που κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στην διοργάνωση και ένα χάλκινο.

Επίσης οι αθλητές του “Άτλαντα” Μωυσιάδης Δημήτριος, Τσιριμικίδης Βασίλειος, Αραμπατζόγλου Καρυοφυλλιά και Λιάπη Σταυρούλα κατέλαβαν την 5η πανελλήνια θέση καθώς ηττήθηκαν στον τέταρτο αγώνα που οδηγούσε στα μετάλλια. Προπονητής του δραμινού συλλόγου είναι ο Θάνος Αλβανίδης.