Home > Αθλητικά > Πρεμιέρα με το δεξί στο πρωτάθλημα για τη Δράμα ‘86

Πρεμιέρα με το δεξί στο πρωτάθλημα για τη Δράμα ‘86

Πρεμιέρα με το δεξί

στο πρωτάθλημα για τη Δράμα ‘86

Με νίκη μέσα στην Πυλαία με 29-31 ξεκίνησε η Δράμα ’86 στο Πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας Χάντμπολ. Η ομάδα της Δράμας χωρίς τους Παπαδόπουλο και Τουνγκελίδη, κατάφερε να κάνει την ανατροπή καθώς ήταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ στο ημίχρονο και να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Στο 1ο ημίχρονο τραυματίστηκε ο Κοβογλανίδης και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο, στο 43΄δέχτηκε κόκκινη ο Καφαντάρης αποδυναμώνοντας περαιτέρω το αμυντικό σχήμα. Εκεί η ομάδα έβγαλε χαρακτήρα και πάθος με αμυντική υπερπροσπάθεια και με σκόρερς τους Χαϊτίδη, Σίνα, Nikolic, Πολύδωρος, Bugarinovic, Τόσκα , Κοτσαμαρίκογλου,  Καφαντάρη, Παπάζογλου, κατάφερε και πήρε τη νίκη.

Το Σάββατο, στις 18.00, η ομάδα της Δράμας φιλοξενεί την Κέρκυρα και θα είναι η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό που θα αγωνιστεί με κόσμο στο πρωτάθλημα.

Πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 8-8, 10-9, 12-12,16-14 (ημχ), 17-19, 19-21, 22-23, 23-25, 27-26, 29-31.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Τσαμεσίδης 6, Μπαμπατζανίδης 1, Ζαφείρης 1, Μπάτζιος 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης 2, Ελευθεριάδης 11, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 1, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος 3, Λασκαρούδης, Τριανταφυλλίδης.
Δράμα 86’ (Βαλαβάνης): Γκαμώτσος, Παπάζογλου 1, Καφαντάρης 2, Μπουγκαρίνοβιτς 3, Νίκολιτς 5, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης Κοτσαμαρίκογλου 2, Πολύδωρος 5, Τορνικίδης, Τόσκας 4, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος, Κρανιώτης, Σίνα 4.
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-7. Κόκκινη: Καφαντάρης (43:31 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 5/6 – 2/2.