Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-0 Ένα γκολ ήταν αρκετό

Δόξα Δράμας – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-0 Ένα γκολ ήταν αρκετό

Δόξα Δράμας – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-0

Ένα γκολ ήταν αρκετό

Σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, ιδίως στο 1ο ημίχρονο, η Δόξα κέρδισε με 1-0 τον Κισσαμικό για τη 14η αγωνιστική της Football League. Το ματς είχε δύο διαφορετικές εικόνες σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν στα πρώτα πέντε λεπτά με σουτ του Βρεττού και του Κουσκουνά. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά της Δόξας να απειλήσει με σουτ του Πέρεθ, με τον Λαζαρίδη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Κεφαλιά του Βρεττού στο 17’ ο Μένκα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την μπάλα. Από εκείνο το σημείο και μετά η Δόξα πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, είχε την κατοχή της μπάλας και στο 40’ ο Πέρεθ με τον Πατράλη έπαιξαν το 1-2, ο τελευταίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έσπασε την μπάλα και ο Κρητικός με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν ρυθμό, να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να προσπαθούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να ισοφαρίσουν.  Ωστόσο, παρά την πίεση του Κισσαμικού, η Δόξα κράτησε το αποτέλεσμα και πήρε το σημαντικό για αυτήν τρίποντο, βελτιώνοντας τη θέση της στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο 85’ ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Κισσαμικό, όταν ο Σιμόν έκανε ψιλοκρεμαστό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι με τον Κασσό να παίρνει το «ριμπάουντ», όμως το σουτ που επιχείρησε έδιωξε δύσκολα ο Μένκα σε κόρνερ.

Η Δόξα δύο λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» το παιχνίδι όταν ο Μπαϊκαρά έκλεψε στο χώρο του κέντρου την μπάλα, βγήκε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή έσπασε την μπάλα στον Λεμονή. Ο Λεμονής δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά με τον Λαζαρίδη να διώχνει την μπάλα με τα πόδια.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, στον αγωνιστικό χώρο εμφανίστηκαν δύο σκυλιά με τους υπευθύνους των Μαυραετών να προσπαθούν να τα οδηγήσουν έξω από το γήπεδο. Στο ημίχρονο έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Πέρεθ με τη Δόξα να χάνει και τον δεύτερο Ισπανό για τα επόμενα δύο σίγουρα παιχνίδια.

Οι συνθέσεις των ομαδων

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Μένκα, Πεταυράκης, Ανδρέου, Καψάλης, Σιώπης, Μακρής, Πατράλης, Κρητικός (64′ Σαμπανίδης), Μάρτινς (61′ Λεμονής), Μπαϊκαρά, Πέρεθ (46′ λ. τρ. Δούμτσιος).

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Σάλιακας, Σισέ (84′ Σιμόν), Φαζός, Παπαχρήστος (46′ Τόλι), Γκίνη, Μουμίν, Κουσκουνάς, Βρεττός, Αρναρέλλης (77′ Κάσσος), Ρίσκι.