Home > Αθλητικά > 5ο Run Αλεξανδρούπολης Μετάλλια για τους Δραμινούς αθλητές Τζεφάλη και Δημητριάδου

5ο Run Αλεξανδρούπολης

Μετάλλια για τους Δραμινούς

αθλητές Τζεφάλη και Δημητριάδου

Για μία ακόμη φορά η Αλεξανδρούπολη στάθηκε αντάξια των προσδοκιών και κατάφερε να γίνει σημείο αναφοράς χιλιάδων δρομέων όλων των ηλικιών και προορισμός για τους πολίτες της ευρύτερης περιοχής.Το 5ο Run Greece της χρονιάς έγινε σήμερα με επιτυχία και με τη συμμετοχή περίπου 4.000 δρομείς όλων των ηλικιών.

21765507_10213022390381744_6757004445931505551_o

Μικροί και μεγάλοι είχαν την ευκαιρία να τρέξουν σε κεντρικούς δρόμους της πόλης και να τερματίσουν στο σημείο αναφοράς αυτής, τον Φάρο.

21765648_10154341034229649_4004514530718339882_oΣτο αγωνιστικό μέρος, νικητής στα 10λμ. ήταν ο πρωταθλητής των μεγάλων αποστάσεων Μάρκος Γκούρλιας με 33.19, επίδοση καλύτερη από το 33.40, που του έδωσε τη νίκη και στον περσινό αγώνα. Δεύτερος με 35.53 ήταν ο Χαράλαμπος Βούλκος και τρίτος ο Δημήτρης Τζεφάλης από τη Δράμα, αθλητής του ΣΚΑΔ με χρόνο(36.25).  Στην 5η θέση τερμάτισε και ο αθλητής του ΣΚΑ Δράμας Μπαϊρακτάρης Αθανάσιος με χρόνο 37.14.

22016719_1443105445786699_1421867269_o (2)

Στις γυναίκες (10χλμ.) πρώτη πέρασε τη γραμμή του τερματισμού η Σόνια Τσεκίνη με 38.02 σε έναν αγώνα προετοιμασίας ενόψει του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Τη 2η θέση και αργυρό μετάλλιο πήρε η Δημητριάδου Γεωργία από τη Δράμα, αθλήτρια του ΑΟΔ με χρόνο 40.41.

Ο Σαλί Τσιτάκ όπως και πέρυσι έτσι και φέτος ήταν νικητής στα 5χλ. με 17.46, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Ερμιόνη Χάσκη (20.59).