Home > Αθλητικά > Αγχώδης νίκη στην πρεμιέρα για τη Δράμα ‘86 Bianco Monte Δράμα- ΕΣΝ Βριλησσίων 28-27

Αγχώδης νίκη στην πρεμιέρα

για τη Δράμα ‘86

Bianco Monte Δράμα- ΕΣΝ Βριλησσίων 28-27

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα η Δράμα ’86 κερδίζοντας τα Βριλήσσια με 28-27. Στο γήπεδο «Κραχτίδης», σ’ ένα αμφίρροπο παιχνίδι, η Δράμα ’86 πήρε τη νίκη στο τελευταίο λεπτό, χάρη στο γκολ του Αχιλλέα Τόσκα που έκανε το 28-27.  Ο καλύτερος παίκτης μέχρι εκείνη την ώρα για τα Βριλήσσια, Χερουβείμ, στην τελευταία φάση δεν βρήκε στόχο με τον τερματοφύλακα της δραμινής ομάδας, Μπάρμπα να αποκρούει την μπάλα και να κλειδώνει τη νίκη για τη δραμινή ομάδα.

Το άγχος της πρεμιέρας, αλλά και τα λάθη στην επίθεση, παραλίγο να στοιχίσουν τη νίκη για τη δραμινή ομάδα, απέναντι στη νεοφώτιστη ομάδα της κατηγορίας. Το ημίχρονο τελείωσε με το 13-13, ενώ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της Δράμα ‘86 σε δηλώσεις του στον «Πρωινό Τύπο» τόνισε: «Κάθε αρχή και δύσκολη. Σήμερα αγχωθήκαμε περισσότερο απ’ ότι έπρεπε. Δεν ήμασταν καλοί. Μετράει το αποτέλεσμα, όμως πρέπει να δουλέψουμε περισσότερα για να παρουσιαστούμε καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια. Η ποιότητα των παικτών μας, μάς έδωσε σήμερα τη νίκη στο τέλος».

Το ματς

Η ομάδα του Θάνου Τούτση παρά το αρχικό μούδιασμα (5-1 στο 6’) βρήκε ρυθμό και πολύ γρήγορα ισορρόπησε το ματς (5-5 στο 12’) και σε όλο τον αγώνα οι ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ.
Το ημίχρονο έληξε 13-13 και τα Βριλήσσια πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (13-14) με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τέρμα του Στάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα δύο γκολ, 18-20 και 19-21 στο 45’, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και ισοφάρισαν 23-23 στο 50’.
Στο 57:10 ο Ζαρίκος έκανε το 25-26, ο Ζιβούλοβιτς ισοφάρισε 26-26 στο 58’, ο Σίνα στον αιφνιδιασμό έβαλε και πάλι μπροστά (27-26) τη Δράμα στο 58:50 για να ισοφαρίσει (27-27) ο Τόμπρος στο 59:07, πριν σημειώσει το γκολ της νίκης ο Τόσκας στο 59:40 για το 28-27.
Η Δράμα όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι πήρε μία μεγάλη νίκη με κορυφαίους τους Ζιβούλοβιτς (10 γκολ) και Τόσκα (6 γκολ), αλλά η εμφάνιση της σίγουρα προβλημάτισε τους ανθρώπους της ομάδας.
Bianco Monte Δράμα- EΣΝ Βριλησσίων 28-27
Tα πεντάλεπτα: 4-1, 5-4, 7-6, 10-9, 12-11, 13-13 (ημχ), 16-15, 18-18, 19-21, 23-23, 25-24, 28-27
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπάρμπας, Μωραϊτης 1, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας 6, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαγεωργίου 4, Ζιβούλοβιτς 10, Παπαδόπουλος 4, Κρανιώτης, Σίνα 4
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Τούτσης): Καραδήμας, Βλάχος 3, Τόμπρος 1, Πανταζής, Ασλής, Αντωνιάδης, Καραμασιώτης, Αναστασίου 1, Ζαρίκος 7, Χερουμείμ 8, Μ. Στάθης 2, Χουρσουντιάν 5, Π. Στάθης, Κορκολής, Κιουλτζίδης, Γκένας.
Δαιτητές: Μπέτμαν- Θεοδοσίου, Κόκκινη: 29:55 Π. Στάθης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 4/4-0/0