Home > Αθλητικά > Χρυσό μετάλλιο για τις Δραμινές Τσακίρη και Κωτσάλου Με επιτυχία διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Διάθλου στο Φαλακρό της Δράμας

Με επιτυχία διεξήχθη το Πανελλήνιο

Πρωτάθλημα Διάθλου στο Φαλακρό της Δράμας

Χρυσό μετάλλιο για τις Δραμινές Τσακίρη και Κωτσάλου

Στο Φαλακρό της Δράμας στις 16 και 17 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε ένα από τα καλύτερα πρωταθλήματα Διάθλου των τελευταίων ετών με ιδιαίτερα υψηλό επίπεδο και υψηλό ανταγωνισμό στις εφηβικές κατηγορίες.

Ο Νικόλαος Τσουρέκας και η Δραμινή αθλήτρια Μαρία Τσακίρη ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Διάθλου αφού κέρδισαν δύο χρυσά μετάλλια σε ισάριθμα αγωνίσματα. Ο Δραμινός Χριστοφορίδης Σταύρος πήρε το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση και ο Μηλιαράκης Εμμανουήλ την 4η θέση στην ατομική χρονομέτρηση. Στο σπριντ ο Δραμινός Γιάγκου Άγγελος τερμάτισε στην 5η θέση και ο Δραμινός Ζάχος Πέτρος στην 6η θέση. Η Τσακίρη Μαρία πήρε δύο χρυσά μετάλλια, καθώς πήρε την 1η θέση στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης και στον αγώνα ταχύτητας.

FALAKRO AGONES (5)

Την 2η θέση στο αγώνισμα ατομικής χρονομέτρησης κατέκτησε η Κωτσάλου Ιωάννα από την Δράμα, η οποία πήρε και το αργυρό μετάλλιο στις Γυναίκες. Οι Δραμινές αθλήτριες Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα και Μαυρίδου Μαρία – Κωνσταντίνα πήραν την 4η και 7η θέση αντίστοιχα στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης. Στο αγώνισμα της ταχύτητας οι Κωτσάλου Ιωάννα κατέκτησε την 5η θέση, η Χαραλαμπίδου την 6η θέση και η Μαυρίδου την 7η θέση.

Στους εφήβους και στο αγώνισμά του, ατομικής χρονομέτρησης ο Γιώργος Δρακωτός ήταν πιο εύστοχος (9 άστοχες) από τους συναθλητές του και κέρδισε τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος με συνολικό χρόνο 61:55,0. Στο αγώνισμα της ταχύτητας ο Ευάγγελος Ηλίας με χρόνο 28:20,64 και έξι άστοχες βολές κέρδισε στις λεπτομέρειες τον τίτλο του πρωταθλητή και το χρυσό μετάλλιο. Ο Δραμινός Πρίτσιος Παύλος κατέκτησε την 6η θέση.

FALAKRO AGONES (11)

Στις Νεανίδες, στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης οι πολύ καλές βολές της Δραμινής αθλήτριας Ιωάννας Κωτσάλου, την ανέβασαν στο βάθρο των νικητριών και στην πρώτη θέση με χρόνο 42:22,3. Στην 3η θέση τερμάτισε η Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα από την Δράμα και στην 6η θέση η Δραμινή αθλήτρια Μαυρίδου Μαρία. Η Στυλιανή Γιαννακοβίτη πήρε το αίμα της πίσω με το εξαιρετικό σκι και πρώτευσε στο αγώνισμα της ταχύτητας με χρόνο 26:32,29 και έξι άστοχες βολές. Η Κωτσάλου Ιωάννα πήρε το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση, η Χαραλαμπίδου την 4η θέση και η Μαυρίδου την 5η θέση.

Στην κατηγορία Παίδων έγιναν απίστευτα πράγματα με τρεις αθλητές να διεκδικούν τα μετάλλια και τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος. Τελικά στην ατομική χρονομέτρηση ο Αχιλλέας Δρακωτός ήταν ο μεγάλος νικητής με χρόνο 16:13,6 και μια άστοχη βολή. Ο Δραμινός Κατσανίδης Παναγιώτης τερμάτισε στην 8η θέση και ο Ελευθεριάδης Μιχαήλ – Άγγελος από την Δράμα στην 10η θέση. Στο αγώνισμα της ταχύτητας, ο Αθανάσιος Γάστης με απόλυτη ευστοχία στις βολές και χρόνο 10:52,20 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο.

FALAKRO AGONES (1)

Στις Κορασίδες η Μαρία Δήμητρα Τσιάρκα δεν είχε αντίπαλο και κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια σε ισάριθμα αγωνίσματα με εξαιρετικές επιδόσεις. Στην ατομική χρονομέτρηση είχε συνολικό χρόνο 21:52,4 και 10 άστοχες βολές και στο αγώνισμα της ταχύτητας  μία άστοχη βολή και χρόνο 12:07,19. Η Δραμινή αθλήτρια Μεγάλου Σοφία στην ατομική χρονομέτρηση πήρε την 7η θέση και στην ταχύτητα την 8η θέση. Η Δραμινή αθλήτρια Τανταλίδου Παυλίνα στην ταχύτητα πήρε την 8η θέση.

Οι φωτογραφίες παραχωρήθηκαν ευγενώς από τον συμπολίτη μας, κ. Δημητρη Κυριαζίδη