Home > Αθλητικά > Με το δεξί ΚΑΟΔ Απόλλων Δράμας και Προσοτσάνη στην πρεμιέρα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Με το δεξί ΚΑΟΔ Απόλλων Δράμας και Προσοτσάνη στην πρεμιέρα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Με το δεξί ΚΑΟΔ  Απόλλων Δράμας και Προσοτσάνη στην πρεμιέρα  της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Με το δεξί…μπήκε στο νέο πρωτάθλημα …αλλά και στα παρκέ η ομάδα του ΚΑΟΔ που επικράτησε με σκορ 41-75 (ημ. 20-38) της Α.Ε. Δοξάτου για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ο ΚΑΟΔ ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού πήρε από νωρίς το προβάδισμα και ο προπονητής της ομάδας είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του.

Τα δεκάλεπτα : 05-23 , 20-38 , 34-59 , 41-75.

Α.Ε. Δοξάτου : Σολάκης 6 (1) , Βλάχατζης 5 (1) , Τσιμάνης 2 , Καλυβινός 2 , Μαζαράκης 3 (1) ,Ρήγας 18 , Κοπαράνης 5 (1) , Ιωαννίδης , Αραβίδης

ΚΑΟΔ ( Νίκος Γρηγοριάδης ) :  Τούπας 15 (1) , Μανιώτης 7 , Γιάνγκου 9 (1) , Αμπελακιώτης 16 , Τοσουνίδης 7 (1) , Μποβασιανός 10 , Τσάμπρας 2 , Ταχυρίδης 9 .

Προσοτσάνη-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 59-54

Η ομάδα της Προσοτσάνης αν και ήταν πίσω στο σκορ στην διάρκεια του παιχνιδιού κατάφερε στο τέλος να φύγει νικήτρια εκμεταλλευόμενη την έδρα της στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι και με δυνατό σημείο την άμυνα κατάφεραν και πήγαν στο ημίχρονο με το +5 23-28. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά εκτινάχτηκε στους 13 πόντους 40-53 υπέρ του Ρούπελ. Η Προσοτσάνη δεν παράτησε το παιχνίδι και στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό 19-1 κατάφερε στο τέλος να πάρει μια σπουδαία νίκη. Κορυφαίος για τους Δραμινούς ήταν ο Αποστολίδης με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 09-12,23-28,35-42,59-54.

Προσοτσάνη: Κινατζίδης,Ρέντος 8(2),Αποστολίδης 24(3),Τσιρτσιμάλης 7(2),Μαυρομάτης, Κόνδης,Πατεντάλης 7,Σταυριαννίδης 5(1),Δουλκέρογλου,

Παπαδόπουλος 2,Μαυρουδής 6.

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Σεφερίδης 8,Ζωηρός 5(1),Ιωαννίδης Κ. 2,Γρεασίδης,Νιφορίδης 2,Πετράς 4,Ντούντος 3,Ιωαννίδης Δ. 2,Ντινούδης 18(2),Κατσικάς 10.