Home > Αθλητικά > Διομήδης Άργους- Δράμα 1986 26-30-Σπουδαία νίκη της δραμινής ομάδας στη 2η φάση του European Cup

Διομήδης Άργους- Δράμα 1986 26-30

Σπουδαία νίκη της δραμινής ομάδας

στη 2η φάση του European Cup

Το πρώτο βήμα έκανε η Δράμα ’86 κερδίζοντας τον Διομήδη Άργους στην 2η φάση του European Cup. Η ομάδα της Δράμας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο, ενώ κατάφερε να περάσει μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με πέντε γκολ διαφορά, 12-17. Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Διομήδη προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στο 30’ σε 22-25, όμως ο Αδάμ Παπαδόπουλος κατάφερε να ξαναβάλει την ομάδα μπροστά με πέντε γκολ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Διομήδης μείωσε σε τρία γκολ 25-28, όμως ο Τόσκας κράτησε τη διαφορά σε  26-30   που ήταν και το τελικό σκορ.

Ήταν μία σημαντική νίκη για την ομάδα της Δράμας, απέναντι στον Διομήδη που έχει εμπειρία στην Ευρώπη έχοντας κατακτήσει μάλιστα ευρωπαϊκό τίτλο.

Η ομάδα της Δράμας 1986 αντιμετώπισε στον α΄ γύρο (και απέκλεισε) τη Σλόμποντα Τούζλα από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη ηττήθηκαν 29-23 εκτός έδρας, αλλά νίκησαν στη ρεβάνς στη Δράμα με 24-17 και πήραν το «εισιτήριο» για το β΄ γύρο.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για το επόμενο Σάββατο (23/10, 18:00) στο «Δημήτρης Κραχτίδης» της Δράμας.

Διομήδης Άργους (Γεωργιάδης): Σεβέλεφ 1, Ζιβάνια, Τζίμπουλας 3, Τσέγιοβιτς, Χιόνης, Γ. Μούγιτς 4, Μάλλιος 8, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος 3, Σιατιρλής, Μάνθος 2, Τσερνικάου 1, Πατασούρι, Κρεμαστιώτης, Ολιβέιρα.
Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Καφαντάρης, Μπουγκαρίνοβιτς, Νίκολιτς 7, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας 14, Παπάζογλου 1, Καβάζης, Γκαμώτσος, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 5, Κρανιώτης, Σίνα 3.
Διαιτητές: Μπεκίρι – Κρασνίκι (Κόσοβο). Δίλεπτα: 7-3. Κόκκινη: Τζίμπουλας (τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 2/5 – 1/2