Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας: Φιλική ισοπαλία με χρήσιμα συμπεράσματα

Δόξα Δράμας: Φιλική ισοπαλία με χρήσιμα συμπεράσματα

Φιλική ισοπαλία

με χρήσιμα συμπεράσματα

Το δυσκολότερο φιλικό παιχνίδι έδωσε σήμερα η Δόξα Δράμας στην έδρα της απέναντι στη Βέροια. Από τις αγωνιστικές απαιτήσεις ενός φιλικού παιχνιδιού βγαίνουν πάντα χρήσιμα συμπεράσματα για τους προπονητές και το γεγονός ότι η Δόξα κυνήγησε τη νίκη μέχρι τέλους είναι από τα θετικά που κρατάει κανείς από το παιχνίδι.

Η Δόξα  μέσα από τα φιλικά προσπαθεί να βρει τα πατήματά της και να «χτίσει» τις αντοχές, ώστε οι ποδοσφαιριστές να «δεθούν» γρήγορα μεταξύ τους. Η Βέροια από την άλλη ξεκίνησε τώρα την προετοιμασία της και αγωνιστικά  ήταν σωστά στημένη και συμπαγής και η πίεση ξεκινούσε από ψηλά, με αποτέλεσμα να δυσκολεύει την προσπάθεια της Δόξας για να κατεβάσει την μπάλα όπως πρέπει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ η Δόξα προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από τα άκρα, δημιουργώντας την πρώτη της καλή ευκαιρία μετά το 30’ με σουτ του Μοδούρογλου.

Η Βέροια προηγήθηκε στο 37’ με  ωραίο σουτ του Γαβριηλίδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, η Δόξα ισοφάρισε με τον Πανουργιά με κοντινό πλασέ μετά από φάση διαρκείας. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Βέροια έκανε το 1-2 με κεφαλιά του Πασά, ύστερα από κόρνερ του Πόζογλου.

Αυτό που έλειψε στο 1ο ημίχρονο για τη Δόξα, ήταν ο ποδοσφαιριστής που θα πάρει την μπάλα στη μεσαία γραμμή και θα μοιράσει σωστά το παιχνίδι. Ο ποδοσφαιριστής που θα μεταφέρει την μπάλα ορθολογικά στην επίθεση και θα έχει σημαντικό ρόλο στη δημιουργία του παιχνίδιού.

doxa bereia

Στην επανάληψη του παιχνιδιού ο Μυστακίδης έκανε το 1-3 στο 69’ για τη Βέροια.

Μετά το 70’ η Δόξα έδειξε σαφή διάθεση να βάλει την μπάλα κάτω και να χτίσει σωστά τις επιθέσεις της με τους ποδοσφαιριστές να κυκλοφορούν γρήγορα την μπάλα και να μειώνουν στο 78’ με κεφαλιά του Μοδούρογλου. Ο Παπαδόπουλος στο 85’ έβγαλε τη σέντρα και ο Ελέζι με προβολή έκανε το τελικό 3-3. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Παπαδόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Τσιμόπουλο, όμως το σουτ πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στο 73’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν από κοντά με τον Οικονόμου, όμως ο πολύ καλός Κολιοφούκας έδιωξε εντυπωσιακά. Στα θετικά του αγώνα είναι πως η Δόξα ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο 20λεπτο, πέτυχε δύο γκολ και θα μπορούσε στο τέλος να πάρει και τη νίκη.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της Δόξας, Μάκης Κατσαβάκης δήλωσε: «Παίξαμε με μια ποιοτική ομάδα που έχει υψηλούς στόχους στο πρωτάθλημα. «Πληρώσαμε» την αδράνεια που είχαμε σε κάποιες στιγμές, όμως δουλεύουμε για να διορθώσουμε τα λάθη μας. Η ομάδα, έτρεξε, πρέσαρε, όμως θέλουμε και κάποιους παίκτες ακόμη, που θα μας βοηθήσουν. Οι Δραμινοί φίλαθλοι θα πρέπει να μας στηρίξουν στην προσπάθεια που κάνουμε.

Θα ενισχυθούμε μεταγραφικά με δυο Κροάτες κι έναν Έλληνα για τις θέσεις 6 και επιθετικά».

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Συλλέκτης (46΄ Κολιοφούκας), Γιαννούσης, Στ. Θεοδοσιάδης, Καλλίδης, Πανουργιάς (60΄ Τάσιος), Καραγιάννης, Παπαϊωάννου (46΄ Αποστολίδης), Ελέζι, Πάβλιτς (74΄ Πετρίδης), Παπαδόπουλος, Μουδούρογλου.

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Δημόπουλος, Σκόνδρας, Μπλέτσας, Γαβριηλίδης, Ορφανίδης, Μανσούρ, Πόζογλου, Πασάς. Έπαιξαν και οι Τσιμόπουλος, Μαραγκός, Μουχάλης, Οικονόμου, Ντίνας, Μυστακίδης, Μπαϊντού, Χαλκιαδάκης, Οικονομίκος.