Home > Αθλητικά > Δράμα 86 – Πυλαία 31-30 -Σε τροχιά Ευρώπης η Δραμινή ομάδα

Δράμα 86 – Πυλαία 31-30 -Σε τροχιά Ευρώπης η Δραμινή ομάδα

Bianco Monte Δράμα 1986 – Πυλαία 31-30

Σε τροχιά Ευρώπης

η Δραμινή ομάδα

Την νίκη με σκορ 31-30 πέτυχε πριν από λίγο η Bianco Monte Δράμα 1986 με αντίπαλο την δύσκολη ομάδα της Πυλαίας.
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με το παιχνίδι να κρίνεται στην κόψη του ξυραφιού. Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα η φιλοξενούμενη ομάδα με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 4-7. Οσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη ανέβασαν απόδοση και κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ όπου και ισοφάρισαν στο 26’ σε 14-14, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ – γκολ με το 16-17 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Δράμα παρουσιάστηκε βελτιωμένη και ήλεγχε το παιχνίδι παίρνοντας στο παιχνίδι 4 φορές διαφορά τριών γκολ και όλα έδειχναν ότι θα καταφέρει η Δραμινή ομάδα να φτάσει στην νίκη χωρίς άγχος.
Στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης η Πυλαία πίεσε για να πλησιάσει και να πάρει κάτι από το παιχνίδι με τους παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη να παίζουν με καθαρό μυαλό και το 31-30 να είναι το τελικό δίκαιο αποτέλεσμα.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Μάριος Μωραΐτης, 85 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ενώ στην επόμενη επίθεση της Πυλαίας, ο Μπάρμπας απέκρουσε σουτ του Καραγκιοζόπουλου.
Οι πρώτοι σκόρερ των Δραμινών ο Μωραΐτης με 7 γκολ κάνοντας εκπληκτικό 2ο ημίχρονο, Πολυδωρος 6 γκολ, Τόσκας 5 γκολ.
Από την Πυλαία Καραγκιοζοπουλος 7 γκολ, Ζαφείρης 6 γκολ, Αλεξανδρίδης 6 γκολ.
Μεγάλη η βοήθεια του κόσμου που αν και τριήμερο 740 θεατές ήρθαν να στηρίξουν την Ευρωπαϊκή ομάδα της πόλης μας.
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-6, 8-9, 9-12, 13-13, 16-17 (ημχ), 19-19, 21-20, 24-22, 27-25, 30-28, 31-30.
Δράμα 1986 (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 7, Λαστσάκοφ 1, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 6, Τορνικίδης 1, Τόσκας 5, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Ντάκαρης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Ζιβούλοβιτς 3, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 2.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 6, Μανωλούδης, Αντωνιάδης, Καραγκιοζόπουλος 7, Αθανασιάδης, Γιαννακίδης, Τσορτέκης 2, Μοϊσίγεφ, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 6, Κυριακίδης, Αλατσατιανός, Γιορανίδης 3, Σεϊρεκίδης 2, Παλάσκας 3.Διαιτητές του αγώνα : Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 1/1 – 6/6