Δράμα ’86 – Θα συνεχίσει να γράφει ιστορία με χρυσά γράμματα

Δράμα ’86 – Θα συνεχίσει

να γράφει ιστορία

με χρυσά γράμματα

Την πιο σημαντική νίκη στην ιστορία του συλλόγου πέτυχε η Δράμα ’86 κερδίζοντας την Σλόμποντα Βοσνίας με 24-17. Η ομάδα της Δράμας κατάφερε στο γήπεδο «Κραχτίδη», απέναντι στην Σλόμποντα Βοσνίας να ανατρέψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα (ηττήθηκε με 6 γκολ) και με τη στήριξη του κόσμου να πάρει την πρόκριση στη 2η φάση του EHF European Cup, εκπροσωπώντας την χώρα μας στη διοργάνωση.

Ο βαθμός δυσκολίας ήταν μεγάλος, όμως οι παίκτες της Δράμας ήταν αποφασισμένοι, πήραν στο ημίχρονο διαφορά τριών γκολ (12-9), ενώ στην επανάληψη κατάφεραν και κατέκτησαν τη νίκη με εφτά γκολ (24-17).

Στο ημίχρονο η Δράμα 1986 ήταν μπροστά στο σκορ με 12-9, ενώ ο Βάνια Νίκολιτς της έδωσε σκορ πρόκρισης στο 51΄, όταν «έγραψε» το 21-14. Η Σλόμποντα μείωσε σε 23-17 με τον Ανές Μπέτσιτς στο 57΄, αλλά ο Βάνια Νίκολιτς διαμόρφωσε το 24-17, 31 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα. Πρώτος σκόρερ της Δράμας 1986 ήταν ο Αχιλλέας Τόσκας που πέτυχε 10 γκολ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από την πρόκριση της Δράμας 1986 προκύπτει ελληνικός εμφύλιος στον β΄ γύρο, καθώς το μακεδονικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Διομήδη Άργους.

Διαιτητές: Μανέα – Ιλιέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Αντρέεφ (Βουλγαρία) Δίλεπτα: 3-5 Πέναλτι: 0/2 – 6/6 Κόκκινη: 51:38 Σούχονιτς (3 δίλεπτα)

Οι συνθέσεις:

ΔΡΑΜΑ (Θανάσης Βαλαβάνης): Καφαντάρης, Μπουγκαρίνοβιτς 1, Νίκολιτς 7, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Τορνικίδης 1, Τοζακίδης, Τόσκας 10, Παπάζογλου, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 3, Κρανιώτης, Σίνα.

ΣΛΟΜΠΟΝΤΑ ΤΟΥΖΛΑ (Ζόραν Καστράτοβιτς): Ρενάτο Κάγιτς, Σούχονιτς 2, Όβτσινα 7, Τζούκιτς, Μπαριακτάροβιτς 1, Ζντράβκο Κάγιτς, Νίκολιτς 2, Τζούροβιτς 2, Νουρκάνοβιτς, Τζόρτζεβιτς, Μπούμπιτς, Μπόροζαν 1, Μίλκουνιτς 1, Μοϊσίλοφ, Μπέτσιτς 1, Γιούσιτς.