Home > Αθλητικά > Εκτός Κυπέλλου η Δόξα Τρίκαλα – Δόξα Δράμας 1-0

Εκτός Κυπέλλου η Δόξα Τρίκαλα – Δόξα Δράμας 1-0

Τρίκαλα – Δόξα Δράμας 1-0

Εκτός Κυπέλλου η Δόξα

Την ήττα με 1-0 από τα Τρίκαλα γνώρισε η Δόξα έμεινε εκτός κυπέλλου στην 4η φάση του θεσμού. Στο γήπεδο του “Αλκαζάρ” ο Ανυφαντάκης παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Μένκα και τους Μαρκόπουλο, Καψάλη, Κουκόλη και Παπαγεωργίου στην τετράδα της άμυνας. Ο Οικονόμου με τον Πλέγα έπαιζαν μπροστά από τους αμυντικούς και ο Αργυρόπουλος στο κέντρο της επίθεσης έχοντας δεξιά τον Κρητικό και αριστερά τον Κόντο. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιωαννίδης.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και την πρωτοβουλία στο 1ο ημίχρονο, όπου και σκόραραν λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου. Στο 25’ και στο 29’ ο Γρηγορόπουλος απείλησε με σουτ για τους γηπεδούχους και στο 31’ το πλασέ του Σταμάτη πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μένκα. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τη Δόξα ήρθε στο 34’ με σουτ του Ιωαννίδη και ο Ζαρόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 43’ σουτ του Γρηγορόπουλου για τα Τρίκαλα και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα από το ύψος του πέναλτι ο Παπαγεωργίου έπιασε το σουτ και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη η Δόξα πήρε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει τη μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στο 50’ σουτ του Οικονόμου για τη Δόξα η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 65’ ο Ριζογιάννης δέχθηκε τη 2η κίτρινη κάρτα και την αποβολή, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ανυφαντάκης έκανε διπλή αλλαγή περνώντας τους Ρόβα και Σαμπανίδη στη θέση των Κρητικού και Πλέγα αντίστοιχα. Κυρίαρχο χαρακτηριστικό στο 2ο ημίχρονο ήταν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και η ένταση, όπου και μεταφέρθηκε στις κερκίδες, χωρίς όμως να πάρει διαστάσεις.

Στο 85’ ήταν η καλύτερη ευκαιρία για τη Δόξα με κεφαλιά του Ρόδα από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ο. Τρίκαλα ( Αμανατίδης) : Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσης, Γιαννίτσης, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Γρηγορόπουλος, Άλεξιτς (76΄Λώττας), Πελάεζ (73΄Οικονομόπουλος), Τεγούσης, Σταματής (90΄ Ελευθεριάδης).
Δόξα Δράμας ( Ανυφαντάκης) : Μένκα, Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτης, Αργυρόπουλος, Οικονόμου (56΄Αποστολίδης), Κρητικός (67΄Ρόβας), Πλέγας (67΄Σαμπανίδης), Ιωαννίδης, Κουκόλης, Κόντος, Καψάλης.